Bankám se loni výjimečně dařilo. Čistý zisk stoupl na 90,9 miliardy korun

Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 9,46 miliardy korun na 90,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci roku činila 7,545 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 366 miliard korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl koncem roku 2019 meziročně o 11 miliard na 201,4 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 43,3 miliardy na 222,5 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 1,82 miliardy na 44,2 miliardy korun.

„České banky byly loni nejziskovější v historii, i kvůli pasivitě klientů. Letos jim zisk podváže koronavirus, menší banky ohrozí až existenčně,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Klíčovým zdrojem růstu zisku byly podle něj loni stoupající čisté úrokové výnosy. „Klíčovým zdrojem bohatnutí bank je tedy skutečnost, která rmoutí běžné střadatele. Čili fakt, že úroky na běžných či spořicích účtech jsou v souhrnu stále prakticky na nule,“ poznamenal.

„Bankám se extrémně dařilo. Mělo to několik zásadních příčin a ty během roku 2019 nadále posilovaly. Klíčový bankovní sektor je v oligopolním postavení jak na trhu vkladů, tak v mnoha segmentech úvěrů,“ řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Banky podle něj rekordně a bezrizikově vydělávaly miliardy korun na získání zdrojů od českých střadatelů za nulové úročení a uložení do ČNB za repo sazbu. Zahraniční banky mnohdy také takto uložily zdroje od svých zahraničních matek, dodal.

Banky byly v minulosti kritizovány za to, že velkou část zisků posílají svým zahraničním vlastníkům. Pětice největších bank působících v Česku loni poslala na dividendách do zahraničí asi 34 miliard korun.

V letošním roce má začít fungovat Národní rozvojový fond. Jeho zřízení navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. Fond se má zaměřit na financování projektů v infrastruktuře a banky by do něj měly vložit sedm miliard korun.

Také v souvislosti se současnou pandemií se ozvaly hlasy, že by banky neměly z loňských zisků vyplácet dividendy. O tom ale budou teprve rozhodovat valné hromady. Například Moneta Money Bank už oznámila, že nevyplatí druhou část dividend za loňský rok, čistý zisk si ponechá. Důvodem je právě nepředvídatelná situace způsobená pandemií koronaviru a její dopad na českou ekonomiku.