Státy EU schválily unijní rozpočet na rok 2020. Do europarlamentu míří kompromis

Ministři zemí Evropské unie schválili rozpočet evropského bloku na rok 2020, na jehož podobě se minulý týden zástupci členských států shodli s Evropským parlamentem. Návrh, o kterém europoslanci budou hlasovat ve středu, počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu korun) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu korun) pro skutečně provedené platby.

Komisař odpovědný za rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

V závazcích to představuje nárůst o 1,5 procenta a v platbách o 3,4 procenta proti letošnímu rozpočtu. Výraznější zvýšení u plateb je podle zástupců Rady EU způsobeno tím, že příští rok finišuje řada programů končícího víceletého rozpočtového období 2014 až 2020.

Podle finského předsednictví rady rozpočet klade důraz na budoucí strategické priority Unie, mezi nimiž je boj s klimatickými změnami, financování vědy a výzkumu či zmírnění dopadů migrace. Vzhledem k předchozí dohodě se členskými státy se ve středu očekává hladké schválení rozpočtu europarlamentem.

Poslanci se na minulém plenárním zasedání v říjnu shodli na návrhu, který počítal s výdaji o několik miliard eur vyššími. Státy naopak požadovaly objem nižší, než byl nakonec přijatý kompromis.