Evropa už nechce být naivní. Bude koordinovat kontrolu investic z ciziny, hlavně z Číny

Evropská unie se v úterý dohodla na pravidlech pro dalekosáhlý systém koordinace kontroly zahraničních investic v Evropě, zejména z Číny. Cílem je ukončit to, co jeden z vyjednavačů nazval „evropskou naivitou“, napsala agentura Reuters. 

Oznámení, že Číňané kupují řecký přístav Pireus, vyvolalo před dvěma lety protesty přístavních dělníků.
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Lafteris Pitarakis

Po pěti měsících jednání dohodu uzavřeli představitelé Evropského parlamentu a 28 členských států EU na setkání s Evropskou komisí (EK). Týká se ochrany strategických technologií a infrastruktury, jako jsou přístavy nebo energetické sítě. Zákonodárci EU prosadili tvrdší screening, než bylo původně navrženo, jako je povinnost EK prověřit nabídky a požadovat spolupráci zemí EU. Podařilo se jim tako rozšířit seznam „kritických odvětví“ o vesmírný sektor, zdravotnictví, nanotechnologie, média, elektrické baterie a zásobování potravinami. 

Návrh, za nímž stojí Francie, Německo a bývalá italská vláda, ale musí na jednání 5. prosince podpořit 28 členských zemí Unie a vzhledem k opozici několika zemí, včetně Kypru, Řecka, Lucemburska, Malty a Portugalska, není podpora plánu vůbec jistá.

„Bude to znamenat konec evropské naivity. Všechny světové mocnosti – Spojené státy, Japonsko, Čína – mají způsob screeningu. Pouze Evropa ne.“

Franck Proust

vedoucí týmu Evropského parlamentu pro kontrolu investic

Poslanci Evropského parlamentu požadovali přísnější kontrolu, než původně navrhovala EK, a to povinnost Komise prověřovat obchody a spolupráci členských zemí. Parlamentní obchodní výbor bude o kompromisním návrhu hlasovat 10. prosince, na stůl celého parlamentu se pak dostane v únoru nebo březnu.

Systém nevyžaduje, aby jednotlivé země prováděly screening. V současné době funguje ve 13 zemích. Všechny státy budou muset každý rok předkládat zprávy Evropské komisi. Konečné rozhodnutí o investici bude v rukou té které členské země, a nikoli EK.