Středeční propad amerických akcií není počátkem trendu, míní analytici

Středeční propad amerických akcií by neměl znamenat počátek dlouhodobého poklesu světových akciových trhů, včetně toho českého, shodli se čeští analytici.  Americký technologický index Nasdaq ve středu oslabil o 4,4 procenta, což bylo nejvíc za sedm let. Také další americké indexy už prakticky odpáraly své zisky z úvodu tohoto roku. Ve čtvrtek ovšem akcie v USA opět vzrostly, index Dow Jones o 1,6 procenta na 24 985 bodů a Nasdaq o tři procenta na 7318 bodů.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Wang Ying

„Zatím nejsme svědky obratu trendu,“ řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Mezi hlavní příčiny aktuálních výprodejů patří podle něj obavy investorů, že obchodní války začínají mít hmatatelný dopad na firemní výsledky. Pod výrazným tlakem se nachází zejména sektor polovodičů, pro který představují cla hrozbu. K negativnímu sentimentu přispívá i zpomalování čínské ekonomiky, italská rozpočtová krize, narůstající geopolitické tenze či nejistota kolem brexitu, dodal.

Ani analytik Patria Finance Ondřej Martínek si nemyslí, že přijde dlouhodobý několikaměsíční propad, pokud se nezhorší ekonomická situace v Číně. Americké akcie, zejména ty v technologickém sektoru, byly podle něj dlouho zralé na korekci a ta se nyní dostavila. „Evropské akcie, včetně těch českých, naproti tomu považuji již za přeprodané. Konkrétně u několika českých akcií vidíme až dvouciferný prostor k růstu (Avast, Komerční banka, Moneta),“ odhadl.

 

Krátkodobé propady na trhu jsou běžné, na druhou stranu je podle analytika Fio banky Davida Brzka současná intenzita výrazná, čímž se zvyšuje nejistota ohledně dalšího vývoje. Tempo růstu americké ekonomiky se sice mírně zpomaluje, ale stále zůstává dobré. Ziskovost firemního sektoru nadále roste, což jsou předpoklady, které hovoří spíše pro to, že pokles bude krátkodobý. Domácí akcie mají nevýhodu, že česká ekonomika je přece jen více navázaná na dění v Evropě, kde je situace složitější než v USA, podotkl.

Výprodeje se podle některých analytiků rozšíří z USA do Evropy i Asie

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová míní, že výprodeje se z USA nakonec rozšíří i do Evropy a Asie. „Navíc je budeme sledovat s železnou pravidelností a mnohem častěji než v posledních letech. Například americký index DJIA podle nás během roku sestoupí od hladiny 24 600 bodů pod 22tisíc bodů. Německý index DAX se během 12 měsíců posune od 11 200 bodů pod 10 tisíc bodů,“ uvedla.

Aktuální výprodeje zasáhly české akcie méně než jejich americké protějšky, připomněl Pfeiler. Hlavní americký akciový index odepsal od konce září téměř devět procent, zatímco tuzemský index ztratil pouze čtyři procenta. „Nicméně pokud by současná panika přetrvala delší dobu, situace by se obrátila. Globální investoři stále řadí pražskou burzu mezi rozvíjející se trhy, které v bouřlivých dobách většinou zaostávají za trhy vyspělými,“ řekl Pfeiler.

Po výrazném oslabení amerických akcií začala ve čtvrtek silně v záporu také Evropa, ale své ztráty dokázala smazat a snaží se posunout do plusu, upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. To je podle něj aspoň částečná útěcha po silně negativním vývoji v USA, za kterým ovšem navíc nevidí žádný zásadní spouštěč.

České akcie měřeno indexem PX ve čtvrtek v poledne ztrácely 0,65 procenta.