Akciím v USA se nedařilo. Technologický index Nasdaq klesl nejvíce od srpna 2011

Akcie ve Spojených státech ve středu prudce oslabily. Technologický index Nasdaq vykázal nejvyšší denní procentní pokles od srpna 2011 a indexy Dow Jones a S&P smazaly své zisky, které měly od počátku letošního roku. Vývoj na trhu ovlivnily horší výhledy od výrobců čipů a slabé údaje o prodeji domů, které vyvolaly obavy o další vývoj ekonomiky a růst zisků firem, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Brendan McDermid

Index Dow Jones klesl o 608,01 bodu, tedy 2,41 procenta. Zakončil tak na 24 583,42 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o zhruba tři procenta na 2656,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 329,14 bodu, tedy o 4,43 procenta. Na závěr tak dosahoval 7108,40 bodu.

Výrobci čipů Texas Instruments a STMicroelectronics ve středu ve své výsledkové zprávě varovali před slábnoucí poptávkou. Jejich varování přišlo po horších výhledech průmyslových gigantů Caterpillar a 3M. Slabé výhledy čipových firem posílily obavy z dopadu cel a zpomalení růstu v Číně na zisky amerických společností.

Další data přišla i z nemovitostního sektoru – prodej nových rodinných domů v USA v září klesl nejníže za dva roky. Zpráva je dalším signálem toho, že rostoucí úrokové sazby a ceny poškozují trh s bydlením.

Propad trhu prohloubila také zpráva centrální banky USA (Fed) o americké ekonomice. Banka uvedla, že americké továrny zvyšují ceny kvůli clům, i když inflace se zatím zdá být ve většině částí země mírná.

Dařilo se však výrobci letadel Boeing. Akcie firmy, která je největším americkým vývozcem do Číny, rostly, protože firma zlepšila výhled zisku na celý rok.

Výsledky amerických firem za třetí čtvrtletí jsou zatím silné. Analytici mírně zlepšili očekávání růstu zisku na 22,4 procenta. Nicméně některé slabší výhledy je přiměly snížit prognózu růstu zisku za čtvrté čtvrtletí na 19,5 procenta z 20 procent.