Finanční situaci České pošty bude řešit Roman Schanner

Novým ředitelem divize finance České pošty je od pondělí Roman Schanner, který byl jednatelem řetězce obchodů s nábytkem Asko. Schanner zvítězil ve výběrovém řízení, které pošta vyhlásila na konci července. Nahradil Lukáše Svobodu, který odešel na jaře po oznámení, že podnik povede Roman Knap.

Roman Schanner
Zdroj: Česká pošta Autor: Vladimír Hanzal

Schannerovým hlavním úkolem bude řešit ekonomickou situaci České pošty, jejíž významnou a nedílnou součástí je úhrada nákladů za služby, které musí podnik poskytovat ze zákona. To zahrnuje dostupnost základních služeb po celém území i udržování určitého rozsahu poboček.

„Česká pošta dlouhodobě rozhodně není v dobré finanční kondici a to se projevuje mimo jiné v její výrazné podinvestovanosti. Roman Schanner své zkušenosti z oblasti finančních služeb, bankovnictví i controllingu využije při řešení této nelehké situace,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

Schanner působil jako jednatel českého a slovenského prodejce nábytku Asko, jeho předchozí kariéra byla spojena s německým poskytovatelem finančních služeb, firmou ALD, původně dceřinou společností Deutsche Bank. Začínal v hamburské pobočce, následně byl vyslán do Prahy. V české pobočce ALD pracoval dvanáct let, nejdříve jako finanční a později jako generální ředitel.

Česká pošta provozuje 3200 poboček, z nichž je část ztrátová. Státní podnik s ročními tržbami okolo 20 miliard korun zaměstnává asi 30 tisíc lidí. Loni firmě klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Nový generální ředitel Roman Knap na poštu nastoupil v polovině června a od té doby kompletně obměňuje vedení podniku.