Odvolaného ředitele Lesů ČR nahradí Vojáček, zájem o post mělo jedenáct uchazečů

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků Josef Vojáček, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Funkce se ujme od září, doporučila ho komise.

Vojáček řekl, že zatím nepředpokládá personální změny ve vedení podniku, chce se nejdřív s prací konkrétních lidí seznámit. Koncepci rozvoje Lesů ČR hodlá založit na komunikaci s obchodními partnery, neziskovými organizacemi i dalšími hospodáři v krajině. Konkrétní kroky, které by mohly například změnit zadávání smluv na těžbu dřeva, nezveřejnil.

Zakázky by se však podle něj měly zadávat pružněji. „Chtělo by to nepoužívat v rámci celé republiky jednotný mustr pro zadávání veřejných zakázek,“ řekl. Podle něj se také nejspíš ještě upraví novela vyhlášky, která by měla umožnit druhově pestřejší vysazování nových stromů. Tu v minulosti kritizovaly neziskové organizace.

Do výběrového řízení na post odvolaného ředitele Daniela Szóráda se hlásilo jedenáct uchazečů, uvedlo již dříve ministerstvo. Vojáčka doporučila před jmenováním odborná komise.

Josef Vojáček, generální ředitel, Lesy ČR
Profil

generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček (47)

Datum narození: 12. května 1971 v Olomouci

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně (1994). Od března 2014 působil na pozici ředitele Vojenských lesů a statků.

V Lesích ČR působil již v letech 1993–2004, nejprve na Lesní správě ve Šternberku, od roku 1998 na ředitelství v Hradci Králové, kde byl přes pět let vedoucím odboru informatiky.

V letech 2004–2009 byl poprvé ředitelem Vojenských lesů a statků (VLS), v polovině listopadu 2009 pak požádal o uvolnění z funkce z rodinných důvodů. Poté působil jako poradce a v letech 2010–2014 byl kvestorem České zemědělské univerzity v Praze. 

O Vojáčkově cestě do čela Lesů se diskutuje dlouhodobě

V roce 2013 se Vojáček ucházel o pozici generálního ředitele Lesů ČR v tendru vyhlášeném tehdejším ministrem Petrem Bendlem, který byl ale zrušen. Druhého tendru, vyhlášeného „úřednickým“ ministrem Miroslavem Tomanem, se nezúčastnil.

V posledních letech byl Vojáček v médiích opakovaně zmiňován jako jeden z kandidátů na šéfa Lesů ČR. Přispělo k tomu vyjádření premiéra Andreje Babiše z letošního května – když Babiš spolu s tehdejším ministrem zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem hovořili o důvodech odvolání ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, zmínili, že ne všichni vlastníci lesů v zemi mají s kůrovcem problémy. A jako vzor uvedli právě Vojenské lesy a statky.

Szóráda odvolal v polovině května  bývalý ministr Jiří Milek (za ANO). Pověřený řízením podniku, který vlastní skoro polovinu českých lesů, byl do současnosti ředitel lesního a vodního hospodářství podniku Tomáš Pospíšil.

Kritika za kůrovce

Na podnik v poslední době míří kritika za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Po svém odvolání Szórád odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity. Problém se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů, a to i v sousedních zemích.

Video Studio ČT24
video

Szórád: Mám pochybnosti, že kůrovcová kalamita je v moci jednoho muže

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila Lesům ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nezabránil působení škodlivých činitelů na les, čímž měl ohrozit životní prostředí. Nepravomocná sankce následovala po kontrolách v několika lesních správách na Moravě, uvedly v minulém týdnu Lidové noviny. Podle nich pokuta padla za nálet kůrovce do českých lesů.

Podniku loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Byl to nejnižší zisk za posledních sedm let. Snížení zisku Lesy ČR přičetly především poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšením tvorby rezerv o 206 milionů korun. Vojáček očekává, že podnik letos do státního rozpočtu odvede 2,5 miliardy korun.

Kdo převezme vedení Vojenských lesů, zatím není jasné

Ministerstvo obrany v pondělí také sdělilo, že na uvolněný post ve vedení Vojenských lesů a statků vypíše v nejbližším období výběrové řízení.

Nový ředitel uvedl, že neví, kdo se ujme vedení Vojenských lesů a statků po jeho příchodu do podniku s více než 3500 zaměstnanci. Zřizovatelem Vojenských lesů a statků je ministerstvo obrany. „Je to věc zakladatele vojenských lesů a samozřejmě to, že se účastním výběrového řízení, jsem zakladateli oznámil,“ dodal Vojáček.

„Ztráta vysoce kvalifikovaného odborníka ministerstvo obrany mrzí, nicméně právě kvality Josefa Vojáčka vedly k jeho výběru na post generálního ředitele LČR a resort bude respektovat jeho rozhodnutí o další profesní kariéře,“ sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Úřad podle něj vyčká na oficiální oznámení Vojáčka o nástupu do Lesů ČR.

„Po vyhodnocení věci panem ministrem (Lubomírem) Metnarem (za ANO) se předpokládá vyhlášení výběrového řízení na post generálního ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky ČR v nejbližším období,“ dodal Fajnor.

Toman řekl, že ministerstvo bude mimo jiné kvůli kůrovci chtít navýšit rozpočet úřadu. Jak již dříve ministerstvo sdělilo, bude chtít 3,5 miliardy korun navíc, z toho alespoň půl miliardy korun by mělo jít na boj proti kůrovci.

„V rámci řešení kůrovcové kalamity je připravena podpora asanace vytěženého dříví odkorněním, ošetřením postřikem nebo insekticidními sítěmi s cílem zabránit dalšímu šíření kůrovce. Vyšší podpora by pak měla být vyplácena při skladování asanovaného dříví mimo les. Pro urychlení obnovy napadených mladých porostů – lýkožrouty nebo václavkou smrkovou – bude podpora poskytována na odstranění porostů s ponecháním rozštěpkované dřevní hmoty na ploše,“ sdělilo již dříve ministerstvo.