Manažer Volkswagenu dostal za emisní skandál sedmiletý trest

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt byl soudem v americkém Detroitu odsouzen k sedmi rokům vězení v souvislosti s emisním skandálem. Musí také zaplatit 400 tisíc dolarů (8,7 milionu korun).

Schmidt v srpnu u soudu přiznal spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Je jedním z osmi současných a bývalých zaměstnanců Volkswagenu, které v souvislosti s emisním skandálem obvinilo ministerstvo spravedlnosti USA.

Podle srpnové dohody o přiznání viny bylo sedm let maximální trest odnětí svobody, který Schmidtovi hrozil. Obhájci ale neúspěšně doporučovali, aby rozsudek nepřekročil 40 měsíců odnětí svobody. Schmidt podle obhájců „přijímá plnou odpovědnost“ za svou roli v emisním skandálu, jeho provinění je prý ale menší než v případě jiných osob, napsala AP.

Inženýr Volkswagenu James Robert Liang byl již koncem srpna ve Spojených státech za podíl na skandálu odsouzen ke 40 měsícům vězení a pokutě 200 tisíc dolarů (4,3 milionu korun).

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.