Restaurace mají ještě čas přizpůsobit se zákazu kouření. Pokuty se budou vymáhat až od konce srpna

Pokuty provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor, kterých se týká protikuřácký zákon, se budou podle ministerstva zdravotnictví udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor. Informovalo o tom vedení ministerstva zdravotnictví. Pokuty pro fyzické osoby, které poruší zákaz kouření, však budou hned od středy.

Video Zprávy v 16
video

V restauracích končí kouření. Zítra začne platit protikuřácký zákon, na dodržování dohlédnou hygienici

V devadesátidenní lhůtě mají podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové provozovatelé přizpůsobit svou činnost podmínkám nového zákona, například náležitě označit provozovnu. Lhůta se týká také nových regulací prodeje cigaret a alkoholu, například z prodejních automatů nebo přes internet.

Zákon zakazuje kouření ve veřejných uzavřených prostorách, výjimku na kouření elektronických cigaret mají restaurace. „Kuřárny budou moci i nadále fungovat v nákupních centrech a na letištích, s kuřáckým koutkem se počítá i pro zoologické zahrady,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Restaurační předzahrádky, pokud na nich má být kouření povoleno, budou muset být podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) označeny jako prostor pro kouření. Rozhodující pro případné postihy podle něj bude, jestli mají pevnou konstrukci.

Bez cigaret se nebudou muset obejít herci na jevištích. „Svoboda umělecké tvorby je v tomto případě nadřazená. Cigareta je rekvizitou,“ uvedl ministr Ludvík. Kuřárny budou moci dále zůstat také na uzavřených odděleních psychiatrie a léčby závislostí.

Zákaz bude opět platit na zastávkách MHD. V současné době je kouření zakázáno jen pod přístřešky, nově se bude týkat také prostoru širokého pět metrů a dlouhého 30 metrů před označníkem zastávky a pět metrů za ním ve směru jízdy. Zakázané bude také kouření na venkovních dětských hřištích.

Mění se i pravidla pro alkohol

Vedle kouření zákon nově upravuje také prodej alkoholu. Už dřívější legislativa zakazuje prodávat alkohol osobám zjevně ovlivněným alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou. Hrozí pokuta až 3000 korun. Nově má prodejce povinnost takovou osobu vyzvat, aby z provozovny odešla, a ta musí poslechnout. Zákon také zakazuje prodej alkoholu v automatech.

Zákon počítá s různými postihy. Za kouření v místech, kde je zakázáno, hrozí kuřákovi až 5000 korun. Prodej či podávání alkoholu osobě do 18 let může být pokutováno až 150 tisíci korunami, mladšímu 15 let až dvojnásobně. Právnické osobě hrozí až dvoumilionová pokuta a zákaz činnosti na dva roky.