Průměr úrokové sazby hypoték se v dubnu přehoupl přes dvě procenta

Průměrná úroková sazba hypoték dále roste. V dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy vloni v únoru. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hodnoty u velkých bank začaly růst poté, co v prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru. Odráží se to i na počtu sjednaných úvěrů. V dubnu jich bylo skoro o dva tisíce míň než v březnu.

Video Události
video

Události: Hypotéky zdražují

Hypotéky stále zdražují a jejich dostupnost je horší. To se promítá i na snižujících se počtech a objemech. V dubnu bylo sjednáno 8555 nových hypotečních úvěrů, což je o 1833 méně než v březnu. I objemy byly v dubnu nižší, a to o 3 a půl miliardy korun proti březnu. Ve čtvrtém měsíci objemy klesly na 17,579 miliardy korun.

Hypotéky se stávají méně dostupnými se zpřísňujícími se doporučeními České národní banky (ČNB). Již dnes banky nesmí poskytnout úvěry nad 90 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Ve sněmovně přitom leží novela zákona o ČNB, která dodává centrální bance další pravomoci. „A pokud by jich využila v rozsahu naznačeném ve Zprávě o finanční stabilitě, na hypotéku by dosáhl jen málokdo,“ upozornil hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Z doporučení ČNB mají banky nejvíce práce s limitem maximálně 15 procent objemu úvěrů nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Zájem o toto pásmo je stále výrazně vyšší než uvedený limit. Zvyšování sazeb v tomto segmentu tak bude i v nejbližší době stěžejním faktorem pro růst průměrných úrokových sazeb, předpokládá Rajdl.

„Zájem o hypotéky, který banky zaznamenaly letos v prvním čtvrtletí, byl neudržitelný. Se zvyšováním sazeb a zpřísňováním podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů lze právě už od druhého kvartálu počítat s ochabováním zájmu o hypotéky, případně s růstem poptávky po jiných typech úvěrů, jimiž se lidé budou snažit regulaci ČNB obejít a na nemovitost financovat více druhů úvěrů naráz,“ konstatuje hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

„Doba ultralevných hypoték je tedy za námi. Zřejmě na dlouhou dobu. Jejich průměrná sazba se pod hladinu dvou procent dlouho nepodívá, nedojde-li k něčemu nepředpokládanému.“

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom Cyrrus

Místo vlastního bytu do pronájmu

Banky již zareagovaly na doporučení vyššími úrokovými sazbami a spotřebitelé nižším zájmem, konstatuje ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Dodatečná zpřísnění ve smyslu návrhů ČNB, které jsou na půdě parlamentu, by podle něj reálně zamezila až třetině domácností v přístupu k vlastnímu bydlení a odkázala je do pronájmů.

Video Zprávy ve 12
video

Hypotéky jdou nahoru

Ondřej Mašín z realitní společnosti Reality IQ mírně rostoucí tendenci zdražení úvěrů přisoudil situaci na trhu nemovitostí. Nových bytů je obecně nedostatek a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku.

Velkou část novostaveb navíc skupují investoři za účelem dalšího pronájmu a ještě tak umocňují jejich nedostupnost. V několika příštích měsících neočekává, že by se situace jakkoliv razantně změnila.