USA dohodu o volném obchodu NAFTA nevypoví, ale chtějí její novou podobu

Spojené státy sice nevypoví Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou před 23 lety uzavřely s Kanadou a Mexikem, ale požadují její nové vyjednání. Představitelům Kanady a Mexika to řekl americký prezident Donald Trump. Ten dohodu v minulosti opakovaně kritizoval a teď ji chce rychle vyjednat znovu. Podle AP na jeho návrh přistoupili kanadský premiér Justin Trudeau i mexický prezident Enrique Peňa Nieto.

Fronta kamionů na americko-mexické hranici
Zdroj: Reuters Autor: Jorge Duenes

„Prezident Trump souhlasil, že v tuto chvíli se NAFTA neukončí a vůdci (Mexika a Kanady) svolili, že budou v souladu se svými požadovanými vnitrostátními procedurami postupovat rychle, aby byla dohoda NAFTA znovu dojednána ve prospěch všech tří zemí,“ stojí v prohlášení Bílého domu.

AP s odvoláním na nejmenované činitele uvedla, že Trump se svým okolím jen krátce předtím zvažoval vydání exekutivního nařízení, kterým by USA ohlásily odchod z NAFTA. Podle agentury Reuters se ale Trumpovi hlavní poradci lišili v názoru, zda tento krok učinit.

„NAFTA je pro naši zemi velmi špatná,“ prohlásil americký prezident minulý týden. „Je velmi špatná pro naše podniky i pro naše zaměstnance. Provedeme nějaké velmi zásadní změny, nebo se dohody NAFTA zbavíme nadobro,“ dodal.

Trump útočil na NAFTA i v předvolební kampani, kdy rovněž přislíbil, že ji přehodnotí či zruší. Dohoda v jeho očích může za ztrátu pracovních míst v USA, která se přesunula do Mexika s levnější pracovní silou.

Krátce po nástupu do funkce podepsal Trump exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Tuto obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, Kongres ale dokument ještě neratifikoval.