Čínská CEFC bude ovládat J&T s Tkáčem a Jakabovičem. Posuzuje to antimonopolní úřad

Finanční skupinu J&T Finance Group (JTFG) bude nově ovládat čínská CEFC spolu s podnikateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem. Změnu podílů začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vyplývá to z jeho webu.

Sídlo CEFC Investment (Europe) Company v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

CEFC původně ve finanční skupině J&T Finance Group držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že se zvýší na polovinu. Celkem měla zaplatit za poloviční podíl 980 milionů eur (26,5 miliardy korun). ÚOHS podrobnosti k akvizicím nezveřejňuje.

Antimonopolní úřad bude posuzovat oblast finančních investic, investičního bankovnictví, správy aktiv, kolektivního investování a souvisejících služeb. Rozhodnout o povolení spojení by měl do měsíce.

Součástí strategického partnerství je podle dřívějších informací rámcová dohoda o spolupráci JTFG s čínskou finanční institucí China Development Bank v celkové hodnotě 800 milionů eur (21,7 miliardy korun) na investice do vybraných projektů.

Obě společnosti mají zájem společně v zemích střední a východní Evropy poskytovat retailové bankovnictví, a to prostřednictvím zastoupení nejméně ve dvou významných bankách. Moderní bankovní a finanční služby by v budoucnu rády rozšířily i do Číny, kde plánují také vznik pobočky J&TBanky, uvedly obě společnosti v tiskovém prohlášení.

Čínské investice v Česku

Společnost CEFC v Česku v poslední době nakupuje. Získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group nebo podíl v letecké společnosti Travel Service. Investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media, ale v únoru uvedl server HlídacíPes.org, že CEFC v tomto případě končí spolupráci.

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, které jsou zaměřené například na investice a správu aktiv a působí v různých zemích.