Firma Yahoo se přejmenuje na Altaba, úniky dat o klientech jí ale stále škodí

Americká internetová společnost Yahoo po dokončení plánovaného prodeje základních internetových aktivit ponese nové jméno Altaba. Firma rovněž v pondělí oznámila, že její generální ředitelka Marissa Mayerová odstoupí z funkce.

Šéfka Yahoo! Marissa Mayerová po prodeji odstoupí z funkce.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lionel Cironneau

Společnost Yahoo se loni v červenci dohodla na prodeji internetových aktivit telekomunikačnímu operátorovi Verizon, který za ně zaplatí 4,83 miliardy dolarů (123 miliard korun). Tyto aktivity zahrnují e-mailové služby, digitální reklamu a mediální aktiva.

Kromě Mayerové by mělo po dokončení prodeje odejít i dalších pět členů nejvyššího vedení. Zbývající manažeři pak budou řídit holdingovou firmu Altaba, jejímiž hlavními aktivy bude patnáctiprocentní podíl v největším čínském internetovém obchodu Alibaba a podíl 35,5 procenta ve společnosti Yahoo Japan.

Červencová transakce znamená konec jedné éry, protože v minulosti Yahoo spoluurčovala podobu internetu. V posledních letech však rychle ztrácela pozici na trhu a současně s tím bledla i kdysi velká hvězda ředitelky společnosti Marissy Mayerové. Několikrát se spekulovalo také o jejím nuceném odchodu. Mayerová loni uváděla, že plánuje zůstat v Yahoo i po dokončení prodeje…

Úniky dat klientů jsou stále bolavým místem

Nad osudem prodeje základních internetových aktivit Yahoo ale teď visí otazník, protože se objevily zprávy o rozsáhlých únicích údajů o klientech Yahoo. Podmínky dohody o prodeji by se tak mohly změnit, vyloučeno přitom není ani úplné zrušení transakce, poznamenala agentura Reuters.

Společnost Yahoo loni v září oznámila, že jí byly při útoku hackerů v roce 2014 ukradeny informace z nejméně 500 milionů uživatelských účtů, včetně jmen uživatelů nebo e-mailových adres. V prosinci pak firma uvedla, že v roce 2013 hackeři ukradli údaje z účtů více než miliardy klientů.