Bývalý šéf VW padl kvůli emisím, teď dostává měsíčně důchod 2,5 milionu korun

Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela firmy odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku za zhruba 1,2 milionu eur (32,4 milionu korun). Informovala o tom agentura DPA.

Martin Winterkorn
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Deník Bild pak ve středu napsal, že Winterkorn ze svého důchodového zabezpečení u Volkswagenu dostává měsíčně 93 000 eur (2,5 milionu korun).

Informaci o Winterkornově vysokém podnikovém důchodu přinesl deník bez upřesnění zdroje. Německá média ale už dříve informovala, že v rámci podnikového zabezpečení na stáří si Winterkorn našetřil 28,6 milionu eur (773 milionů korun).

Kolik toho šéf věděl?

Volkswagen v září 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele podniku a nahradil ho Matthias Müller. Ten dříve řídil výrobce luxusních vozů Porsche, který je součástí koncernu Volkswagen.

Německá prokuratura loni v červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od „dostatečných dokladů“, že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o případných negativních finančních dopadech skandálu před 22. zářím 2015, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.

Německý list Bild am Sonntag loni na podzim s odvoláním na důvěrné dokumenty z Volkswagenu uvedl, že Winterkorn věděl o manipulaci s měřením emisí ještě předtím, než ji odhalily americké úřady. List rovněž uvedl, že Winterkorn se podílel i na utajování této manipulace.