Americký trh práce vykázal v červnu nejlepší výsledky za osm měsíců

Američtí zaměstnavatelé vytvořili v červnu zhruba 287 tisíc pracovních míst, což je nejvíce za posledních osm měsíců. Trh práce tak výrazně oživil z výrazného květnového útlumu, kdy v největší ekonomice světa vzniklo pouze 11 tisíc příležitostí. Míra nezaměstnanosti meziměsíčně vzrostla ze 4,7 (téměř devítiletého minima) na červnových 4,9 procenta. Více lidí se totiž začalo ucházet o zaměstnání, což se hodnotí jako důvěra v pracovní trh. 

Trh práce v USA se zlepšuje
Zdroj: ČTK/AP

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne asi 170 tisíc nových míst. Květnová tvorba míst byla přitom ještě horší, než udávala předběžná čísla, podle kterých vzniklo asi 38 tisíc míst, nejméně za šest let.

U míry nezaměstnanosti se čekalo zvýšení na 4,8 procenta z květnových 4,7 procenta.

 Páteční zpráva naznačuje, že americká centrální banka (Fed) by mohla v nejbližších měsících přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Fed ale tento krok v poslední době podmiňuje vedle oživování trhu práce a růstu inflace také stabilizací finančních trhů po červnovém rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie.

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,1 procenta po tempu 1,4 procenta v předešlém kvartálu. Obě čtvrtletí tak byla výrazně pod loňským celoročním tempem 2,4 procenta. Ekonomové předpokládají, že ve druhém čtvrtletí hospodářský růst zrychlí na zhruba 2,5 procenta.

Hodinová mzda stagnuje

Páteční údaje ukázaly výrazné zlepšení ekonomické aktivity. V kategorii pracovní síly přibylo 414 tisíc lidí, kdežto v předešlých dvou měsících z ní celkem více než 800 tisíc osob vypadlo. Zatímco počet zaměstnaných se zvýšil o 67 tisíc, počet registrovaných nezaměstnaných narostl o 347 tisíc, což zvýšilo míru nezaměstnanosti.

Růst mezd ale zůstává velmi slabý a průměrná hodinová mzda v červnu proti předchozímu měsíci stoupla jen o 0,1 procenta. Její meziroční růst zůstal na 2,5 procenta. Podle ekonomů je nutné, aby mzdy rostly alespoň tříprocentním tempem, pokud se má inflace dostat ke dvouprocentní úrovni, kterou Fed stanovil jako cíl.