Vyšší daňové slevy na děti se blíží, návrh míří ve sněmovně ke schválení

Naděje na nižší daně pro živnostníky s výdajovými paušály sílí. Lidovci chtějí na nejbližší koaliční radě projednat vrácení slev na dítě i na partnera těm, kteří paušály využívají. Se stejným návrhem přišla i opoziční ODS. Ministr financí Andrej Babiš je o tom ochotný jednat. Návrh na vyšší daňové slevy na děti míří ve sněmovně ke schválení.

Video Události
video

Vyšší daňové slevy na děti se blíží, návrh míří ve sněmovně ke schválení

Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních z příjmů, která od letošního roku zvyšuje daňovou slevu. Sněmovna by ji mohla schválit v takové podobě, která umožní uplatnit vyšší slevu už od počátku roku. Původně měla novela vstoupit v účinnost už od letošního 1. ledna, to se ale nestihlo. Rozpočtový výbor přijal loni v listopadu pozměňovací návrh, který umožní, aby se vyšší slevy daly uplatnit již od počátku letošního roku.

Daňové zvýhodnění na druhé dítě se má zvýšit o 100 korun měsíčně. Na třetí a další dítě má vzrůst o 300 korun měsíčně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše slevy měnit nemá. Daňové zvýhodnění u jednoho dítěte zůstane podle návrhu na 13 404 korun ročně. U druhého dítěte by měla roční částka stoupnout ze současných 15 804 korun na 17 004 korun, u třetího a dalšího dítěte ze 17 004 korun na 20 604 korun.

Sleva na dani i pro ty, co uplatňují paušály?

V druhém čtení mohli poslanci přednášet pozměňovací návrhy. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura předložil návrh, který umožní obnovit slevy pro manželku a děti i pro ty živnostníky, kteří využívají při výpočtu daně z příjmů výdajové paušály. Paušály slouží k tomu, aby podnikatelé nemuseli dokládat podrobně veškeré daňové výdaje.

To je třeba případ malíře pokojů Vladimíra Schejbala, který má tři děti. Říká, že nechce schovávat každou fakturu a účtenku, využívá pro svou živnost 80procentní výdajový paušál. A právě proto zaplatí letos Vladimír Schejbal na daních o 51 tisíc víc než třeba před čtyřmi lety. Na rozdíl od živnostníků, kteří účtují, si totiž nemůže od roku 2013 z daní odečíst své tři děti.

Marian Jurečka

Marian Jurečka

1. místopředseda strany (KDU-ČSL), ministr zemědělství>>

„Znám spoustu případů, kdy oba dva rodiče jsou živnostníci danící paušálem a oni se ptají: Proč my, kteří vychováváme dvě, tři, čtyři děti, nemáme tu možnost.“

Marian Jurečka

1. místopředseda strany (KDU-ČSL), ministr zemědělství>>

A pro je i TOP 09, která před třemi lety ještě za Nečasovy vlády právě s ODS slevy pro živnostníky rušila. „Pokud jim současná vláda sebrala všechny ty již schválené výhody, tak je na místě vrátit alespoň tu výhodu minulou,“ uvedl předseda strany TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Podle ministra financí a předsedy hnutí Andreje Babiše se o návrhu dá diskutovat. „Máme ale i problém, že dáváme daňové bonusy, devět miliard, i podnikatelům, kteří nevykáží žádný zisk,“ vysvětluje.

Obnovení daňových slev by pomohlo zhruba stovce tisíc živnostníků, kterým by stát vrátil asi dvě miliardy ročně. ČSSD se ale k návrhu staví skepticky. „Ti, kteří využívají paušál, tak samozřejmě čerpají výrazné daňové zvýhodnění, a to opatření bylo učiněno právě proto, aby se srovnalo zdanění živnostníků a zaměstnanců,“ říká premiér a předseda strany ČSSD Bohuslav Sobotka.

Koaliční rada o tom bude jednat nejpozději v únoru. Pokud se nedohodne, jsou lidovci připraveni napadnout současný zákon u Ústavního soudu.