Barelů ropy už nemůže být víc. Přebytků se bude trh zbavovat měsíce

Cena ropy na světových trzích opět padá a za celý týden si připíše zřejmě největší ztrátu za dva měsíce. I přesto se ale těžba suroviny zvyšuje a zásoby ropy se dostaly dokonce na rekordní úroveň. Protože ale poptávka naopak zpomaluje, hromadí se na trhu přebytky, které přetrvají ještě hluboko do příštího roku. Alespoň tak zní předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

„Zásoby ropy na rekordní úrovni tří miliard barelů znamenají pro světový trh určitou úlevu,“ uvedla IEA s tím, že rozsáhlé zásoby podle ní představují nebývalou rezervu proti případným geopolitickým otřesům nebo nečekanému výpadku dodávek této strategické suroviny.

Světové ceny ropy klesly v posledním roce a půl na méně než polovinu. Ropa se nyní prodává kolem 45 dolarů za barel, zatímco v polovině loňského roku se její ceny pohybovaly nad 110 dolary za barel.

Břidlice a neochota OPEC

K poklesu cen přispěla jednak rostoucí produkce ropy z břidlic ve Spojených státech, ale i neochota ropného kartelu OPEC vzdát se svého tržního podílu. Což jsou ale dvě spojité nádoby – tím, že OPEC tlačí objem těžby stále výš, chce totiž získat zpět podíl na trhu, který mu sebrala právě americká břidlicová ropa.

V posledních dnech pak ceny nejvíce srážejí právě obavy z dalšího růstu zásob v USA na dlouhodobá maxima.

IEA také uvedla, že dodávky ropy na světový trh přesáhly v říjnu 97 milionů barelů za den. Bylo to o dva miliony barelů více než ve stejném měsíci loni. A i když nízké ceny povedou příští rok ke snížení produkce v USA, bude trvat mnoho měsíců, než se trh zbaví přebytků, uvedla IEA.