80 dolarů za barel ropy? Nejdřív prý na konci desetiletí

Světové ceny ropy se pravděpodobně nevrátí k 80 dolarům za barel dříve než na konci tohoto desetiletí. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V současnosti se ropa prodává za méně než 50 dolarů za barel a rychlejšímu zdražení nepomůže ani pokles investic do těžby.

„Očekáváme, že ceny ropy se postupně vyšplhají k 80 dolarům kolem roku 2020,“ prohlásil šéf IEA Fatih Birol. IEA rovněž upozornila, že nízké ceny ropy jsou sice příznivé pro spotřebitele, v delším období by však mohly vést k nedostatečným investicím do těžby, což by časem mohlo vyústit v prudký nárůst cen.

Agentura odhaduje, že investice do těžby ropy letos klesnou o více než 20 procent. Podstatnější ale podle ní je, že pokles může pokračovat i v následujícím roce. „Za posledních 25 let jsme nikdy neviděli dva roky poklesu investic za sebou,“ podotknul Birol.

Investice budou podle IEA v důsledku nižších cen ropy omezovat především těžaři s vyššími náklady, například firmy produkující ropu z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Tento pokles těžby by však mohl být kompenzován růstem dodávek z Iráku a z Íránu. Birol upozornil, že podíl Blízkého východu na celosvětových dodávkách ropy by se tak mohl zvýšit ze současných asi dvou třetin.