Nejlepší česká restaurace: Terasa U Zlaté studně

Praha - Absolutním vítězem ankety Maurerův Grand Restaurant 2012 se stala pražská restaurace Terasa U Zlaté studně, která loni obsadila druhé místo. Druhou nejlepší českou restaurací se stal Radisson Blu hotel, Alcron, třetí pak Radisson Blu hotel, La Rotonde. 

Průvodce Grand Restaurant vychází z nezávislých názorů od dobrovolných hodnotitelů, kteří tajně a za svoje peníze ohodnotili letos 705 gastronomických podniků v České republice. Součástí Maurerova výběru nakonec bylo 7 427 hodnocení od 457 hodnotitelů, kteří projedli přes pět milionů korun. Průměrná útrata na osobu činila 11 639 korun za hodnocené období.

Restaurant La Rotonde
Restaurant La Rotonde

Terasa U Zlaté studně přeskočila loňského a předloňského vítěze. Tou je pražská restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise, která letos získala čtvrté místo. Podle průvodce má Terasa U Zlaté studně nejkrásnější výhled na Prahu a nejlepší kuchyni v podání šéfkuchaře Pavla Sapíka, který v sezoně 2001/2002 získal stříbro jako Kuchař roku. „Nikdy jsem nechtěl být součástí průměru, chci být nejlepší,“ prohlásil pro server Lidovky.cz šéfkuchař, který v podniku působí už tři roky.

Pavel Maurer, zakladatel a vydavatel průvodce Grand Restaurant

„V ročence je 707 restaurací z celé republiky. Poměrně zajímavý je nárůst kvalitních mimopražských restaurací a příklon k lokálním surovinám.“


První desítka Maurerova výběru jako každý rok prošla obměnou. Nejvýraznější změnou je propad loňského a předloňského vítěze La Degustation Boheme Bourgeoise až na čtvrté místo. Z TOP 10 byla také vyřazena restaurace Allegro v hotelu Four Seasons, která je jako jediná v Česku nositelem michelinské hvězdičky. V současné době se totiž rekonstruuje.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

Reportáž Jana Šenkýře

30.11.2011 UD

Komentář Pavla Maurera

Do nejlepších deseti restaurací Grand Restaurant se nově dostal podnik Sansho v pražské Petrské ulici. Kromě restaurací v metropoli se do nejužšího výběru dostala i brněnská sushi restaurace Koishi a Piano Nobile v Chateau Mcely.

Grand Restaurant 2012 - TOP 10 restaraucí absolutně

1. Terasa U Zlaté studně

2. Radisson Blu hotel, Alcron

3. Radisson Blu hotel,La Rotonde

4.La Degustation BohêmeBourgeoise

5. V Zátiší

6. Koishi fish & sushi

7. Le Terroir

8. Obecní dům, Francouzská restaurace Art Nouveau

9. Chateau Mcely, Piano Nobile

10. Sansho