Zájem o vlastní bydlení v Česku prudce klesá, starší byty mají zlevňovat

2 minuty
Události: Zájem o vlastní bydlení v Česku prudce klesá
Zdroj: ČT24

Zájem o pořízení vlastního bydlení v Česku prudce klesá. Potvrdila to ve středu skupina největších developerů. Příští rok by tak měl poprvé po čtrnácti letech přinést změnu. Ceny nových bytů mají stagnovat, ty starší dokonce zlevní. Propad zájmu o hypotéky potvrdily i statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.

Do bytového domu v Uhříněvsi na okraji Prahy se během šesti týdnů nastěhují majitelé. Byty koupili ještě v době, kdy jich byl nedostatek a ceny rostly. Teď se situace otáčí. „Meziroční pokles prodejů je nějakých pětašedesát procent, což jsou dvě třetiny,“ popisuje mluvčí Ekospolu Filip Sušanka.

Menší zájem o pořízení vlastního bydlení není jen v Praze, ale po celém Česku. „Propad poptávky je o 60 procent v Praze, ve zbytku republiky klidně i o 100 procent oproti loňskému roku,“ doplňuje regionální ředitel pro pobočkovou síť z realitní kanceláře Sting Michal Dvořák.

Dosud byty zdražovaly. Jen v hlavním městě za poslední rok o 17 procent. V Brně o pětinu. „Cena nového bytu za metr čtvereční je v tuto chvíli zhruba 148 tisíc korun. Ty ceny budou stagnovat,“ uvádí generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

2 minuty
Události: Hypoteční úroky už dosahují nejvyšších hodnot za posledních dvacet let
Zdroj: ČT24

Starší domy jsou energeticky náročné

U starších bytů dokonce očekávají pokles až o deset procent. Na severu Moravy ještě víc. „Nabídka narostla někde o 60, 100 procent, ale máme i lokality – třeba Moravskoslezský kraj, kde ta nabídka vzrostla o 300 procent,“ prohlašuje Dvořák. Podle generálního ředitele Central Group Dušana Kunovského si lidé více uvědomují energetickou náročnost starých nemovitostí.

Nízkoenergetických domů bude přibývat. Lidé se zajímají o fotovoltaiku, vytápění i o recyklaci vody. „Když srovnáte byt, který byl postaven v 80. letech, i když je zateplený a byt, který je nízkoenergetický, tak můžete uspořit pět až deset tisíc měsíčně,“ vysvětluje Michálek.

Trh se podle developerů oživí zhruba za dva roky, kdy by sazby hypoték mohly prolomit psychologickou hranici tří procent. Nejprve se podle realitních makléřů zvedne poptávka v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Teprve pak i v dalších regionech.

Úrokové sazby přesáhly 5,8 procenta

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta a průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010, vyplývá ze statistiky ČBA. Banky poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je o třicet procent méně než v srpnu a jde o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny. 

Růst uskutečněných hypotečních sazeb zpomalil, což společně s vývojem nabídkových sazeb podle odborníků naznačuje, že hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu. Nabídkové sazby v posledních měsících vesměs stagnují, v některých případech mírně klesají.

„Objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v mnoha dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný, nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný utlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvávat skrytě. Dobrý krok, cení Koten

Zástupci budoucí vládnoucí koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat.
11:15Aktualizovánopřed 42 mminutami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 54 mminutami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 55 mminutami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 1 hhodinou

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 1 hhodinou

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 2 hhodinami

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agrofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 3 hhodinami
Načítání...