Zelenskyj odvolal vysoké diplomaty z více zemí. Končí i velvyslanec v Česku Perebyjnis

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom v sobotu ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody nebyly zveřejněny. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zatím není ani jasné, co budou dále dělat.

Zelenskyj ve svém videoposelství označil odvolání za normální postup. „Dnes jsem podepsal dekrety o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Tato otázka rotace je běžnou součástí diplomatické praxe,“ uvedl. Dodal, že kandidáty na uvolněná místa připravuje ministerstvo zahraničí.

Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: „Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu.“

„Jedná se o velvyslance, kteří již odsloužili čtyři roky, a jak je v diplomacii zvykem, nyní proběhne jejich výměna,“ sdělila mluvčí ambasády v Praze Tetiana Okopna. K termínu Perebyjnisova odchodu bližší informace nemá, ale řekla, že se počítá s velvyslancovou účastí na pondělním zahájení výstavy zneškodněné vojenské techniky ruské armády.

Čeští politici práci Perebyjnise oceňují

Premiér Petr Fiala (ODS) na Twitteru napsal, že pro něj bylo ctí spolupracovat s Perebyjnisem. „Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré,“ uvedl ministerský předseda.

Podobně se vyjádřil šéf české diplomacie. „Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za vaši práci!“ napsal Jan Lipavský (Piráti) rovněž na Twitteru.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, Zelenskyj vyzval ukrajinské diplomaty, aby získali pro Ukrajinu mezinárodní podporu a vojenskou pomoc.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedávno na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech.

Napjaté vztahy mezi Kyjevem a Berlínem

Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.

Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.

Melnyk byl velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.