Polčák pozastavil členství ve STAN. Známost s Redlem podle něj hnutí škodí

Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil své členství v hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Odmítl srovnání s bývalým náměstkem primátora hlavního města Petrem Hlubučkem (STAN), který je mezi obviněnými v kauze korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Dřívější známost s dalším obviněným, podnikatelem Michalem Redlem, ale podle Polčáka ubližuje hnutí. Uvedl to v pondělním tiskovém prohlášení. O mandátu europoslance se nezmínil. Předseda vládního hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan označil Polčákovo rozhodnutí za racionální.

Kvůli kontaktům s Redlem rezignuje k 30. červnu také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Polčák zdůraznil, že stejně jako on není aktérem kauzy kolem pražských městských zakázek. „Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem, kterou jsem nikdy netajil, ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ uvedl Polčák.

Podle Polčáka také známost s Redlem nikdy neovlivnila jeho politické kroky. „Tuto hranici jsem měl vždy pevně nastavenou. Rozhodně jsem ani nepropojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí,“ sdělil europoslanec.

Je přesvědčen o tom, že vyšetřování a další informace jeho slova potvrdí. „Stejně jako Česká advokátní komora (ČAK) a také Ústavní soud potvrdily skutečnosti, na které jsem upozorňoval v souvislosti s právní pomocí obcím v okolí vrbětického areálu,“ dodal.

Rakušan: Polčákův krok pomůže hnutí

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan už v neděli v ČT řekl, že s Polčákem bude budoucnost řešit pražská organizace Starostů. Zmínil, že by uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka. Po oznámení Polčáka Rakušan uvedl, že krok vnímá jako racionální rozhodnutí, které může pomoct pražské organizaci STAN před volbami.

„Pražská organizace je nyní ve velkých problémech. Jsme ve chvíli, kdy se budeme prát o přízeň voličů, ve velmi nejednoduchých podmínkách,“ řekl ministr. Dodal, že kandidátku v Praze povede Petr Hlaváček. „Chce přijít se jmény, která budou jednoznačně symbolizovat odstřižení od té minulosti, což si myslím, že je správné,“ konstatoval Rakušan po jednání s šéfem České pošty Romanem Knapem. I ten měl s Redlem schůzku. S ministrem se v pondělí dohodl, že odejde z čela státního podniku ke konci září. Důvodem ale podle Knapa není schůzka s obviněným lobbistou.

Rakušan doplnil, že ke složení mandátu europoslance nevyzýval. „Historicky už jsem řekl, jak to vidím s (Polčákovou) další kandidaturou do europarlamentu,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání s nevládními organizacemi. V dubnu totiž ministr vnitra uvedl, že Polčákovu nominaci nepodpoří.

Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy STAN kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. ČAK začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy europoslanec neporušil.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina jedenácti obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i Hlubuček, jemuž bylo členství ve STAN následně pozastaveno, hlavou skupiny byl podle kriminalistů zlínský podnikatel a lobbista Redl. Oba skončili ve vazbě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
před 11 mminutami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 20 mminutami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování. Státní zástupce odmítl návrh na umístění obviněné do vazby, vzhledem k její osobnosti byla hospitalizována. Mrázová byla před nástupem do ministerské funkce v Bílině starostkou.
09:34Aktualizovánopřed 22 mminutami

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů probrali novelu o střetu zájmů

Mimořádná schůze sněmovny kvůli otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) skončila ve čtvrtek po necelých dvou hodinách. Koaliční většina neschválila program. Babiš trvá na tom, že střet zájmů vyřešil už v únoru. Opoziční poslanci avizovali, že budou chtít blokovat přijetí novely, která zákon o střetu zájmů politiků rozvolňuje. „Naší snahou je zákon vrátit k normálu a přizpůsobit ho okolním zemím, aby už nemířil jen na Babiše,“ sdělil v Událostech, komentářích místopředseda ANO Radek Vondráček. „Občanům novela nepomůže. Má za cíl ulevit Babišovi. Pokud je jeho střet zájmů údajně vyřešen, tak není důvod novelu předkládat,“ oponovala členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti). Debaty se zúčastnili i místopředseda sněmovny Jiří Barták (Motoristé) a místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Věra Kovářová. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 3 hhodinami

VideoČesko a Itálie rozšiřují spolupráci v dodávkách munice

Česko a Itálie posilují vztahy v oblasti obrany. Itálie chce rozšířit spolupráci v dodávkách munice, řekl České televizi italský ministr obrany Guido Crosetto. Tamní zbrojovka Fiocchi, která od loňského roku spadá pod holding CSG miliardáře Michala Strnada, dodává italské armádě nové produkty. Speciální protidronovou munici, ze které se po vystřelení rozptýlí několik wolframových broků, teď italská armáda testuje asi hodinu cesty od Říma. Drony dokáže munice zneškodnit až z dvousetmetrové vzdálenosti. Zájem o české produkty mají i další země – Německo hodlá od České zbrojovky koupit 200 tisíc pistolí. K prvním dodávkám má dojít letos.
před 5 hhodinami

Policie varuje před chybami při přepravě dětí. Kampaň radí, jak se jich vyvarovat

Při cestování s dětmi v autě se lidé podle policistů stále dopouštějí závažných chyb. Používají nevyhovující autosedačky, děti připoutávají nesprávně a v některých případech je nepřipoutávají vůbec. Tým silniční bezpečnosti složený z policistů a dopravních odborníků proto představil kampaň Cestujte s dětmi bezpečně, která má v této oblasti vzdělávat. Před sezonou dovolených je také dobré mít na paměti, že pravidla pro přepravu dětí v jiných evropských zemích se mohou lišit od těch platných v tuzemsku.
před 5 hhodinami

Migrační pakt Evropské unie vstoupil v platnost

V pátek vstoupil v platnost migranční pakt Evropské unie. Mezi jeho hlavní cíle patří zrychlení azylových řízení, efektivnější návraty nelegálních migrantů či zavedení mechanismu solidarity mezi členskými státy. Ke znění paktu měla výhrady minulá vláda, ta současná slíbila jeho zrušení. Proti migračním pravidlům se staví i další evropské vlády, silně se ozývá například Varšava.
před 6 hhodinami
Načítání...