Seskok výsadkářů i bohoslužba připomněly poslední boj parašutistů, kteří zabili Heydricha

6 minut
Události: Česko si připomnělo poslední boj parašutistů zapojených do atentátu na Heydricha
Zdroj: ČT24

Seskok výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády a také bohoslužba a pietní akt připomněly hrdiny z operace Anthropoid. Středobodem připomínek se stal pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje. Právě v tomto kostele před osmdesáti lety podlehli nacistické přesile českoslovenští výsadkáři, včetně těch, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jejich památku připomínají v sobotu i další akce pro veřejnost. Tradiční piety se poprvé zúčastnil i německý velvyslanec v České republice.

Vzpomínkový den odstartoval výsadkem tří parašutistů z velitelství vzdušných sil české armády. Výsadkáři seskočili z vrtulníku z výšky jednoho kilometru. Po pětisekundovém volném pádu rozevřeli padáky a také vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Všichni dopadli na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

Za účasti politiků se následně konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před osmdesáti lety našlo úkryt sedmi výsadkářů. Někteří parašutisté padli po statečném boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt. Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády“.

Premiér Fiala: Musíme si připomínat oběti i hrdiny

Mše se účastnil také premiér Petr Fiala (ODS). Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Černochové a Fialy také například předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé.

Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. V chrámu se navíc po zhruba měsíční rekonstrukci otevírá Národní památník hrdinů heydrichiády.

„Nedaleko od nás je v Evropě znovu válka, musíme si připomínat oběti, musíme si připomínat hrdiny, musíme si připomínat všechny ty, kteří se dokázali vzepřít přesile, násilí, agresi, totalitnímu režimu a dokázali bojovat. Díky nim máme dnes svobodu a nezávislost, a to je něco, čeho si musíme vážit,“ nepochybuje premiér Fiala.

Piety se poprvé účastnil německý velvyslanec

Přítomen byl i slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. „Jsem velmi rád, že i lidé na Slovensku začínají i díky takovýmto připomínkám mluvit o Gabčíkovi, o Kubišovi, ale i o jiných hrdinech, které máme ve společné historii, kteří nám pomohli a na něž nesmíme zapomenout,“ uvedl.

Poprvé se mohl pietního aktu zúčastnit i německý velvyslanec v České republice. Současný ambasador Spolkové republiky Německo Andreas Künne toto gesto ocenil. „Dělat to, co je správné – i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury,“ napsal na Twitteru.

Künne ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách. „Jsem vděčný za gesto, že se pietního aktu před kostelem svatého Cyrila a Metoděje mohl poprvé zúčastnit i německý velvyslanec,“ dodal.

Součástí vzpomínkového dne byla také celodenní akce na Karlově náměstí, kde byl vybudován dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Památku parašutistů si připomněli i pražští hasiči, ti byli před osmdesáti lety pod hrozbou smrti donuceni se zapojit do obléhání chrámu.

Historik: Bez Čurdy by Němci nic neměli

Úkryt v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje našlo sedm mužů, včetně těch, kteří přímo provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha: Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Na území protektorátu se dostali tajnými výsadky z Velké Británie. 

K atentátu na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, došlo 27. května 1942. Zastupující protektor zemřel na následky zranění 4. června.

Úkryt parašutistů v chrámové kryptě našli nacisté kvůli zradě jednoho z nich, výsadkáře Karla Čurdy.  „Ve chvíli, kdy Karel Čurda vstoupil do Pečkova paláce, německé vyšetřovací složky neměly k dispozici v podstatě vůbec nic. Nic, co by je zavedlo na stopu ilegální organizace, která parašutistům pomáhala, ani nic, co by je zavedlo na stopu jich samých,“ uvedl historik Jiří Plachý.

Bránili se do poslední chvíle

Chrám obklíčili příslušníci gestapa i SS. Výsadkáře se snažili dostat živé. Přesvědčovali je, aby se vzdali, do krypty kostela pouštěli vodu a házeli slzotvorné granáty. Parašutisté ale stonásobné přesile vzdorovali několik hodin, boj skončil nejspíš kolem desáté dopoledne. Klíčový zlom nastal, když Němci našli kromě okénka do krypty další vchod.

Nikdo z československých vojáků nepřežil. Někteří padli po boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt. „Museli tušit, že ten boj pro ně skončí smrtí. Nikdo z nich nechtěl být rukojmím gestapa – tou osobou, která by se stala terčem propagandy a také velmi brutálních výslechů,“ nepochybuje historik Zdeněk Špitálník.

Ne všichni muži ale zemřeli přímo v kostele. „Josef Bublík a Jan Kubiš byli těžce zranění, v bezvědomí, pokusili se je převézt do SS lazaretu v Podolí, nicméně oba pravděpodobně zemřeli během transportu,“ upřesnil Špitálník.

Kde přesně jsou těla československých hrdinů pohřbena, není jisté. Historické zdroje ale uvádí, že je nacisti uložili do hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově, kde jsou dodnes.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
10:07Aktualizovánopřed 7 mminutami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 2 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 3 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Tenisový svaz žaluje bývalého šéfa Kaderku o milion korun, píše Radiožurnál

Český tenisový svaz (ČTS) žaluje Iva Kaderku o více než milion korun. Radiožurnál uvedl, že bývalý šéf svazu dva roky pobíral neoprávněně navýšené odměny. Částku v konkrétní výši 1 088 979 korun po Kaderkovi požaduje vrátit Česká tenisová obchodní společnost, kterou tenisový svaz založil a vlastní. Kaderka byl prezidentem svazu od roku 1998 a vloni v červnu rezignoval po vypuknutí skandálu s podvody se státními dotacemi.
před 5 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 7 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...