Česko má v rezervách maso jen na jeden a půl dne. Vláda chce posílit potravinovou bezpečnost

Nahrávám video
Posílení potravinové bezpečnosti skrze státní rezervy
Zdroj: ČT24

Vláda chce pro případ krize zesílit potravinovou bezpečnost. V současnosti má totiž Česko ve státních skladech zásoby masa pouze na jeden a půl dne. V budoucnu by ho mělo být minimálně na patnáct dnů. V plánu jsou i proto systémové změny. Zatímco teď se skladuje maso mražené, nově chce mít vláda vyhrazená živá zvířata přímo u zemědělců.

„Stát by platil zemědělcům za část komodit rezervační poplatek a vlastní nákup by proběhl až ve chvíli, kdybychom tyto zásoby skutečně potřebovali,“ vysvětlil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Aktuálně má Česko ve svých skladech potraviny, z kterých by šlo dohromady připravit třináct milionů porcí, což by vystačilo zhruba na jeden a půl dne. Jde zejména o mražené maso, těstoviny, máslo, sušené mléko, sýr, cukr, sůl a obilí – toho je ve skladech nejvíc.

„Obilnin máme ve státních hmotných rezervách dokonce na více než čtyřicet dní. Jsme zabezpečeni minimálně do nejbližší sklizně,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Obměna za čerstvé

Potraviny se musí neustále měnit za čerstvé. Například sušené mléko nesmí být ve skladech déle než deset měsíců, tavené sýry mají maximální lhůtu šedesát dnů. „Úkolem je v příštích letech navyšovat zásoby z dnešních 1,3 dne až na patnáct dnů. Stálo by to ovšem více než osm miliard korun,“ upozornil Švagr.

Díky rezervačnímu systému by stát mohl ušetřit – za sklady a hlavně za energii, která napájí mrazicí boxy.

Systém má ovšem i kritiky. Ti upozorňují, že v případě nákazy živých zvířat – třeba ptačí chřipkou –, by stát žádné maso v době nouze nedostal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé se loučí s Janou Brejchovou. Nebála se ukázat smysl pro humor, říká Adamovská

Do pražského kina Lucerna se může přijít veřejnost během úterý rozloučit s Janou Brejchovou. Vzniklo zde pietní místo, kde mohou lidé vzdát hold herečce, která zemřela 6. února. Má jít o tichou vzpomínku, nikoliv pohřeb. Na Brejchovou vzpomínají také ve vysílání ČT24 její kolegové a přátelé.
10:41Aktualizovánopřed 11 mminutami

Sněmovní imunitní výbor řeší možné vydání Babiše a Okamury

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by měl v úterý rozhodnout o doporučeních Poslanecké sněmovně k žádostem o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. Babiš stojí před soudem kvůli dotaci na areál Čapí hnízdo. Okamura čelí stíhání v souvislosti s případem předloňských plakátů SPD před senátními a krajskými volbami. Tématu se bude věnovat úterní Interview ČT24 s předsedkyní výboru Helenou Válkovou (ANO).
10:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Hosté Událostí, komentářů probrali novou hospodářskou strategii a Červeného

Hosté Událostí, komentářů debatovali o aktuální situaci na ministerstvu životního prostředí. Motoristé už netrvají na nominaci Filipa Turka (za Motoristy) a nově navrhují poslance Igora Červeného. Dále hosté probrali priority kabinetu uvedené v nové hospodářské strategii vlády. „Ve strategii apelujeme na soukromý sektor. (…) Chceme zajistit podnikatelům různé jistoty a stabilní prostředí,“ uvedl místopředseda výboru pro evropské záležitosti Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Podle odborového předáka Josefa Středuly bude zásadní převést vládní vize do praxe a zaměřit se zejména na dostupnost bydlení.
před 2 hhodinami

Sněhová kalamita zkomplikovala provoz na D1

Dálnice D1 na Vysočině je v úterý ráno kvůli sněhové kalamitě obtížně sjízdná. V noci se na ní stalo několik nehod, uvázlé kamiony blokovaly komunikaci v obou směrech mezi 88. a 115. kilometrem. Policie varovala, aby řidiči na dálnici u Humpolce nebo u Jihlavy vůbec nenajížděli. Kolony na dálnici se po šesté hodině začaly pomalu rozjíždět. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným sněžením platí na Vysočině do úterních 09:00.
05:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rozpoznávací nástroje dokáží odhalit deepfake videa. Většinou jsou ale placené

Umělou inteligenci využívají i „ochránci internetu“. Ty nejlepší rozpoznávací nástroje totiž dokáží ve většině případů odhalit i videa vytvořená nebo upravená pomocí AI, která už lidi přelstí. S nárůstem podvodů a deepfake videí jsou tyto technologie stále důležitější. Většina takových nástrojů je ale placená a ty ve verzích zdarma obvykle tak dobře nefungují. Podobné nástroje proto zatím mají jen ti největší hráči v oblasti kyberbezpečnosti. Podle odborníků ale jejich počet poroste. Důležitý stále zůstává i kontext. I tady nicméně dokáží nástroje pomoci. Třeba rozpoznat, kdo na videu mluví, nebo analyzovat informace ve videu a s pomocí AI je pak srovnat s realitou.
před 4 hhodinami

Analýza srovnává hodnotu majetku domácností napříč Evropou. Jak si stojí Česko?

Čistá hodnota majetku mediánové tuzemské domácnosti dosahuje sto tisíc eur (zhruba 2,4 milionu korun) a je tak podobná jako v Nizozemsku nebo v Německu, vyplývá z analýzy majetku domácností, kterou zveřejnil think-tank Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Ekonomickém ústavu Akademie věd ČR. Studie nicméně upozorňuje, že na rozdíl od západních zemí v Česku tvoří dominantní díl hodnoty majetku nemovitost, v níž domácnost bydlí.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT zmapovali spornou zakázku na svoz odpadu v Praze

Od srpna má městská firma Pražské služby postupně přebírat svoz odpadu z celé metropole. Společnost pro to ale nemá dostatek kapacit. K zajištění služeb chce využívat subdodavatele. Vypsala proto soutěž za více než čtyři miliardy korun. U některých členů pražské koalice a dozorčí rady Pražských služeb zakázka budí podezření. O sporu točili Reportéři ČT.
před 12 hhodinami

Podstatné je, že bude mít resort životního prostředí skutečnou hlavu, soudí Kupka

Předseda ODS Martin Kupka vítá, že ministerstvo životního prostředí bude mít „plnohodnotného“ ministra. Motoristé do něj navrhli svého poslance Igora Červeného. Míní, že se tím otevřely dveře pro jednání o změně emisních povolenek ETS 2 na úrovni EU. Lídr občanských demokratů očekává, že Červený bude hájit české národní zájmy, mezi které patří uskromnění některých „přemrštěných, ambiciózních“ cílů Unie. Kupka pohovořil o kandidátovi na ministra a nové hospodářské strategii vlády v pořadu Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 14 hhodinami
Načítání...