Poslanci projednali Hamáčkovu cestu. Vláda má podle nich zajistit prověření úniku informací

75 minut
Devadesátka: Poslanecká sněmovna o kauze Vrbětice a schůzce Jana Hamáčka
Zdroj: ČT24

Vláda by měla uložit tajným službám a policii, aby prošetřily únik informací v případu Vrbětice, usnesla se sněmovna. Poslanci o okolnostech zrušené cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy jednali v utajeném režimu a bez přítomnosti kamer, stenozáznamu a například i bez mobilních telefonů. Z jednání se omluvili dva z pozvaných hostů – nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar.

Na jednání vystoupil premiér Andrej Babiš (ANO) a řada diskutujících. Za tajné služby promluvil jen ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace v takovém rozsahu, a odkázal na příslušné komise.

Sněmovna ale odmítla návrh, aby komise záležitost projednaly. Bartošek věří tomu, že komise pro kontrolu činnosti zpravodajských služeb o věci debatovat budou. „Řada otázek zůstala nezodpovězena,“ uvedl. Už ve čtvrtek se sejde komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury se usnesení sněmovny týká úniku informací, který už řeší policie po trestním oznámení. Trestnímu oznámení čelí policejní prezident Jiří Švejdar.

Robert Králíček (ANO) uvedl, že pro něj středeční diskuse nepřinesla nic nového vzhledem k tomu, že věc už projednal bezpečnostní výbor. „Už jsme to na výboru měli, informace jsme dostali, usnesení jsme přijali a nepředpokládám, že by někdo vnesl nějaké nové informace,“ řekl i směrem k možnému dalšímu projednávání v komisích.

Jan Lipavský (Piráti) věří tomu, že se věcí bude zabývat komise pro Vojenské zpravodajství na čtvrtečním jednání. Hamáček podle něj ve středu opět detailně popisoval průběh událostí, ze kterého dle něj vyplývají v Hamáčkově chování nejasnosti.

Věcný podle něj byl premiér. „Pouze uvedl, že poté, co byli počátkem dubna seznámeni s informacemi (o původu výbuchů ve Vrběticích – pozn. red.), delegoval to na pana Hamáčka, neuvedl jak,“ řekl Lipavský. Poslanci podle něj řeší, jak se mohla dostat k informacím o Vrběticích média.

„Není možné, aby informace, které se zcela zásadně dotýkají bezpečnosti státu, unikaly do médií,“ řekl po jednání Bartošek. V médiích se podle něj objevovaly opakovaně vyhrazené informace. „To znamená, nějak se k nim ten dotyčný musel dostat. Pro nás je důležité vědět, kde a z jakých zdrojů tyto informace unikly,“ dodal.

Druhý pokus

Poslanci se v jednacím sále uzavřeli již podruhé. První pokus v úterý skončil podle toho, co někteří potom říkali, bezvýsledně. Politici se vzájemně obviňovali, kdo byl hlavně zodpovědný za to, že vůbec nestihli promluvit pozvaní hosté. K jednání se vrátili ve středu odpoledne, kdy se však omluvili dva z hostů. Kromě omluvených Švejdara a Zemana měli přijít ředitelé tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že atmosféra středeční debaty byla důstojnější než v úterý. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se poslanci na jednání „nedozvěděli žádné nové skutečnosti, které by objasnily celý plán cesty Jana Hamáčka do Moskvy,“ řekl v Událostech.

Jurečka, který je zpravodajem k bodu věnovanému údajným plánům vicepremiéra na cestu do Ruska, před uzavřením jednání řekl, že bude navrhovat, aby nejprve promluvili pozvaní hosté a také premiér Babiš. Ten se sice z úterního jednání sněmovny omluvil, ale bezprostředně před uzavřením jednání se v sále objevil.

„Tam nebylo o čem diskutovat, od počátku bylo zřejmé, že nikdo ze zpravodajců neřekne otevřeně něco, co se týká živého svazku a zejména tak citlivé události, jako je vrbětický výbuch,“ hodnotí středeční uzavřené jednání sněmovny bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v pořadu Devadesátka.

Představitelé zpravodajských služeb dle jeho slov nemohou říct nic, co je v módu utajení, a svojí účastí před poslanci tak v zásadě jen formálně splnili požadavek, který na ně kladli. „Obecně byl ten požadavek špatně pochopen a ti, kteří to iniciovali, si to měli uvědomit,“ myslí si Šedivý.

Zvláštní bod k Hamáčkově cestě sněmovna zařadila na program své schůze poté, co server Seznam Zprávy napsal, že vicepremiér zamýšlel vyměnit informace o útoku ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V. Hamáček to odmítl, se Seznamem se chce soudit a na autory článku podal trestní oznámení.

Na uzavřené jednání o Hamáčkově cestě došlo ve středu až odpoledne, přestože někteří již ráno navrhovali, aby se jí sněmovna věnovala hned, ale neuspěli. Hlasy ANO, SPD a KSČM bylo upřednostněno třetí čtení stavebního zákona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 41 mminutami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
21:26Aktualizovánopřed 48 mminutami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 1 hhodinou

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 2 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 2 hhodinami

Na odškodnění za nezákonné sterilizace půjde dalších 200 milionů, schválila vláda

Ministerstvo zdravotnictví počítá na odškodné za nezákonné sterilizace s dalšími dvěma sty miliony korun. Přidělení financí schválila vláda ve středu. Dosud bylo vyplaceno přes 210 milionů, nárok úřad potvrdil u devíti stovek podaných žádostí. Poslanci souhlasili s prodloužením lhůty pro jejich podávání o další dva roky, původně měla lhůta vypršet loni. Kabinet na středečním zasedání rovněž schválil dohodu o přeshraniční spolupráci záchranné služby se Slovenskem či novou koncepci zahraniční politiky.
před 4 hhodinami

Sněmovna schválila zjednodušení rozvodů a úpravy péče o děti

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku zajistit novela občanského zákoníku, kterou schválila sněmovna. Předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.
13:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...