Babiš jednal v Izraeli o možnosti zapojit se do vývoje vakcín nové generace

3 minuty
Události: Návštěva premiéra Babiše v Izraeli
Zdroj: ČT24

Premiér Andrej Babiš (ANO) probral při čtvrteční návštěvě Izraele s premiérem Benjaminem Netanjahuem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který se na místě připojil, izraelské zkušenosti s očkováním. Ocenil, že Izrael je na cestě stát se první zemí, kde lidé budou moci začít žít tak, jak byli dříve zvyklí. Poděkoval i za pět tisíc dávek vakcíny Moderny, které Česko od Izraele dostalo darem.

Premiéři též hovořili o možnosti zapojení Česka a Maďarska do společného výzkumu a vývoje vakcín. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a dánská premiérka Mette Frederiksenová se minulý týden s Netanjahuem domluvili na založení fondu na financování těchto aktivit. Babiš a Orbán se tak připojili k neformální alianci takzvaných Prvních chytrých hybatelů. Ta se snaží spojit síly jednotlivých států v boji proti pandemii.

Babiš ocenil, že si Izrael zajistil s předstihem dostatek vakcín proti covidu-19. Je zemí s nejvyšší mírou proočkování obyvatelstva na světě. Alespoň jednu dávku obdrželo již 55 procent obyvatel této devítimilionové země a 43 procent jich dostalo obě injekce potřebné k plné imunizaci.

Maďarsko by se podle Orbána také rádo zapojilo do mezinárodního úsilí k vytvoření kapacit na výrobu vakcín a dalších léčebných přípravků nejen proti koronaviru, ale i proti případným jiným nemocím. Projekt může podle Netanjahua trvat okolo dvou let, po kterých by ale státy měly být schopny zásobovat vakcínami nejen své občany, ale i další země.

Premiéři také diskutovali o takzvaných zelených pasech, tedy potvrzeních o očkování proti covidu-19, které mají svým držitelům zpřístupnit různá veřejná místa.

Jednání o izraelském léku

„Dnes je Izrael lídr v očkování a také v dalších technologiích ohledně léčení covidu-19. Budeme mít jednání s profesorem Nadirem Arberem, který vyvinul zázračný lék proti covidu-19, který se inhaluje. V delegaci je se mnou doktorka (Martina) Vašáková, která s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, je ve finální fázi schválování u SÚKL, je i v tabletkách a bude se také inhalovat. Takže určitě toto setkání pomůže k výměně znalostí,“ přiblížil ještě před odletem Babiš.

Jaroslav Zoula z vědecké redakce ČT24 upřesnil, že se jedná o účinnou látku bazedoxifen vyvinutou americkou společností Pfizer, která se využívá k léčbě osteoporózy. Čeští výzkumníci zkouší její protinádorové účinky. Loni zjistili, že by mohla fungovat na covid podobným způsobem jako izraelská látka zmíněná premiérem. „Základní rozdíl spočívá v tom, že ,česká' látka je pouze v laboratorním testování, zatímco ta izraelská se už experimentálně podává pacientům s velmi nadějnými výsledky,“ upozornil.

13 minut
Brífink po jednání premiérů Babiše, Orbána a Netanjahua
Zdroj: ČT24

V delegaci byl vedle přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové také epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Stejně jako v případě předchozích cest do Maďarska a Srbska s premiérem neletěl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

8 minut
Události, komentáře: Bývalý velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar
Zdroj: ČT24

Pojar věří, že se podaří navázat dlouhodobou spolupráci

Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar řekl, že izraelská vakcinační strategie evidentně funguje, a proto je možné se z ní učit. Ne však ve všem, protože podle něj je izraelské digitalizované zdravotnictví 20 až 25 let před naším, proto mohlo například spolupracovat s firmou Pfizer. České poměry jsou podle něho naopak přebyrokratizované a zkostnatělé. 

Můžeme se však k nim připojit, můžeme nabídnout testování v Česku, řekl Pojar. „Rádi s námi budou spolupracovat, protože nás mají rádi.“ Věří zároveň, že tak jako v minulosti u některých jiných projektů se podaří navázat dlouhodobou spolupráci. A to kupříkladu při testování, při vývoji nějakého léku. 

Úřadovna velvyslanectví

Český premiér společně s izraelským ministrem zahraničí Gabim Aškenazim také otevřeli jeruzalémskou úřadovnu českého velvyslanectví v Tel Avivu. Byla zřízena k 1. březnu, v plném provozu by podle dřívějšího vyjádření ministerstva zahraničí měla být od přelomu dubna a května.

Úřadovna bude sestávat z diplomata a administrativního pracovníka, její provoz zajistí česká diplomacie ze svého rozpočtu. Náklady na zřízení úřadovny podle Černínského paláce nepřekročily deset milionů korun.

Babiš v krátkém proslovu připomněl, že prezident Miloš Zeman před více než dvěma lety otevřel v Jeruzalémě Český dům. „(Zeman) řekl, že další kroky budou následovat. Plníme naše sliby. Česká republika bude mít plnohodnotnou diplomatickou misi v Jeruzalémě. (…) Představuje to další milník v naší spolupráci a dokazuje to, že si uvědomujeme důležitost tohoto velkého města,“ prohlásil.

Jakub Szántó, který za ČT Babiše na cestě doprovází, podotkl: „Je to historicky a symbolicky nesmírně významný krok. Poprvé od vzniku Izraele bude česká vlajka vlát v západní části Jeruzaléma, kterou česká diplomacie v prosinci 2017 uznala jako hlavní město židovského státu.“

Babiš: ICC by neměl soudit údajné zločiny na palestinských územích

Babiš považuje za nešťastné únorové rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu, že může vyšetřovat případné válečné zločiny spáchané na palestinských územích. Česko sice respektuje nezávislost soudu, neuznává však Palestinu jako stát. Rozhodnutí tříčlenného senátu soudců ICC dříve kritizoval i český prezident Miloš Zeman.

Česko je podle Babiše strategickým partnerem Izraele, proto považuje rozhodnutí ICC za nešťastné. Vytváří nové napětí v regionu, přičemž soud by se podle premiéra měl soustředit na různé jiné mezinárodní zločiny. „Jsme si vědomi, že Izrael je jedinou skutečnou demokracií v regionu,“ uvedl Babiš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 7 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 17 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...