V Česku byla potvrzena nakažlivější jihoafrická varianta koronaviru

V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická varianta koronaviru. Potvrdila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Informace o několika podezřeních na tuto variantu se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.

Nový koronavirus, ilustrační foto
Zdroj: PIxabay

„Mohu potvrdit, že sekvenací byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena,“ uvedla Peterová.

Informaci na čtvrteční odborné konferenci k nemoci covid-19 potvrdila také Helena Jiřincová, která vede Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Tato laboratoř dělá takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má odlišnou variantu potvrdit.

„Potvrdili jsme sekvenací jeden případ a určitě jeden je velmi silně indikován na základě PCR testu,“ řekla Jiřincová. U druhého případu ale podle ní nemohou odborníci udělat sekvenaci kvůli nízké koncentraci RNA.

Varianty jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. V Česku se v poslední době rozšířila britská varianta koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta.

Jihoafrická varianta, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se i v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko a byla potvrzena i v Německu. Podle většiny vědeckých odhadů je asi o 50 procent nakažlivější než základní varianta viru SARS-CoV-2. Navíc podle odborníků snižuje účinnost některých vakcín a léků na covid-19.