Skupina čelí obžalobě, že do Schengenu nelegálně přepravovala cizince

Okresní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na organizovanou skupinu převaděčů. Podle ní zajišťovala nelegální přepravu do schengenského prostoru, zejména Vietnamců, ale i dalších cizinců. Případem se nyní bude zabývat soud, pachatelům hrozí až osm let vězení. Informaci České televizi sdělil státní zástupce Michael Šoka. 

Schengenský prostor
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Winfried Rothermel

„Ve věci trestné činnosti osmi pachatelů, kteří převáděli vietnamské občany z ciziny do schengenského prostoru, byla podána obžaloba pro zločin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ uvedl Šoka.

Skupina složená z Čechů i z cizinců páchala podle kriminalistů trestnou činnost od roku 2017 minimálně do roku 2019. Detektivové odhalili 11 převozů, které údajně domluvili dva bratři z ciziny. Přepravu do Německa či Česka pak prováděli za peníze Češi. Pro převážené Vietnamce a další cizince měli k dispozici doklady půjčené od lidí, kteří získali povolení k pobytu v České republice.

„Jeden z organizátorů trestné činnosti je stíhán jako uprchlý, další tři lidé jsou stíháni vazebně a dvě obviněné osoby vykonávají trest odnětí svobody pro nesouvisející násilnou trestnou činnost. Zbývající dvě osoby jsou stíhány na svobodě,“ uvedl k případu v prosinci mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

NCOZ případ prověřovala ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, protože čtyři členové údajného gangu jsou zároveň obžalováni z nedovolené výroby drog.

Převaděčům hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let. O trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci.