Piráti a STAN se dohodli na koaliční smlouvě

Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na koaliční smlouvě před sněmovními volbami v roce 2021. Obsahuje 113 bodů k programovým východiskům. Budou ji schvalovat členské základny obou subjektů. Jejich zástupci to uvedli na tiskové konferenci. Celostátní výbor STAN bude o koaliční smlouvě hlasovat 7. ledna, členská základna Pirátů by měla rozhodnout koncem prvního lednového týdne.

První část devětatřicetistránkového dokumentu je věnována programovým prioritám, druhá kodexu spolupráce. Třetí část obsahuje dohodu na formátu kandidátních listin a čtvrtá se věnuje financím, řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

„Ve vyjednávání budeme postupovat jako jeden muž. O vládě, o rozpočtu a dalších zásadních otázkách budeme hlasovat společně. Kandidátem na premiéra bude Ivan Bartoš, na místopředsedu vlády Vít Rakušan. Sestavíme společný vládní tým. Každý budeme mít vlastní poslanecký klub, ale kluby budou na denní bázi pravidelně spolupracovat a dělit si práci,“ řekl Michálek.

STAN obsadí pozici lídra ve čtyřech krajích

Hnutí STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích, a to Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. „Čelo kandidátky je pak obsazeno, pracovně říkáme, v rytmu valčíku, jedna ku dvěma, zbytek kandidátky polkou jedna ku jedné,“ poznamenal šéf poslanců STAN Jan Farský. Subjekty vloží do předvolební kampaně 49 milionů korun. Dvě třetiny dají Piráti, třetinu STAN.

STAN v úterý na zasedání předsednictva bude hlasovat o tom, že materiál pošle členské základně. „U Starostů a nezávislých rozhoduje mezi sněmy celostátní výbor a ten po prostudování této materie by se měl zabývat definitivním a finálním schválením koaliční smlouvy 7. ledna,“ uvedl předseda STAN Rakušan.

Předsednictvo Pirátů v úterý také návrh postoupí celostátnímu fóru, tedy všem členům Pirátské strany. Pro schválení musí být tři pětiny hlasů. Rozhodne se podle předsedy Bartoše koncem prvního lednového týdne na zasedání celostátního fóra, které se vzhledem ke koronavirové situaci uskuteční digitálně. 

Další předvolební koalice – občanských demokratů, lidovců a TOP 09 – chce vypracovat smlouvu o spolupráci do konce ledna a program do konce února. Jejich společným kandidátem na premiéra bude předseda ODS Petr Fiala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 20 mminutami

Babiš ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Fiala uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
před 4 hhodinami

Babišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 7 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 8 hhodinami

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...