Komunisté si předsedu vyberou nejdřív na jaře, opět odložili sjezd

KSČM odložila volební sjezd. Delegáti se měli sejít koncem listopadu v Brně a vybrat nové vedení strany. Krajská hygienická stanice ale konání akce kvůli epidemii nepovolila. Výkonný výbor strany v pátek přijal novelizaci stanov. V prosinci chce rozhodnout o novém termínu sjezdu, který bude zřejmě nejdřív na jaře. Rozhodnutí musí ještě potvrdit členové Ústředního výboru, řekl předseda strany Vojtěch Filip.

Předseda Vojtěch Filip a místopředsedové KSČM Stanislav Grospič a Petr Šimůnek
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Požádali jsme okresní výbory naší strany, které mají delegáty pro sjezd, aby se vyjádřily k možnému termínu sjezdu, a to v termínech, které nabízí hotel a brněnské výstaviště,“ konstatoval Filip, který již dříve avizoval, že svou funkci nebude obhajovat.

„Podotýkám, že mé rozhodnutí ovlivnil můj zdravotní stav,“ řekl už po krajských a senátních volbách Filip a připomněl, že počátkem roku prodělal infarkt.

Své funkce dalo po volbách k dispozici celé předsednictvo komunistů. Dosavadní vedení strany ji bude řídit až do volebního sjezdu. Zareagovalo tak na nepříznivé volební výsledky. Až do letoška byli komunisté v zastupitelstvech všech krajů, nově mají zastupitele v pouhých čtyřech, kde navíc budou plnit roli nejslabší strany. Celorepublikově získala KSČM 13 zastupitelů oproti 86 v předchozím období.

Filip je v nejvyšší stranické funkci od roku 2005, kdy vystřídal Miroslava Grebeníčka. Již předtím zastával za KSČM nejvyšší ústavní funkce – v roce 2002 se poprvé stal místopředsedou Poslanecké sněmovny a s přestávkami jím je dodnes. V červnu 2018 jej dokonce šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) jmenoval prvním místopředsedou.

Filipem řízená strana, která byla kvůli totalitní minulosti v určité izolaci od demokratických stran, se nyní nepřímo podílí na vládě, když toleruje menšinovou koalici ANO a ČSSD a podporuje ji v klíčových hlasováních. V posledních sněmovních volbách na podzim 2017 se ziskem 15 mandátů dopadli komunisté nejhůře v polistopadové historii.