Policie dopadla v USA posledního člena Berdychova gangu. Unikal 16 let

Policie dopadla posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. V souvislosti s jeho činností bylo doposud obžalováno nebo obviněno přes padesát lidí. Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, kde ho policisté zadrželi v úterý. Nyní začalo řízení směřující k jeho vydání do Česka, uvedla na policejním webu mluvčí Kateřina Rendlová. Jde o Jaromíra Prokopa, který unikal 16 let. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že o jeho vydání zažádalo už v březnu. Extradiční proces bude podle úřadu trvat několik měsíců.

Video Události: Policie dopadla posledního člena Berdychova gangu
video

Události: Policie dopadla posledního člena Berdychova gangu

Uprchlý Prokop byl stejně jako David Berdych odsouzen za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Soud mu v jeho nepřítomnosti uložil 13,5 roku vězení. Policie ho v aktuální zprávě označila iniciálami J. P., Prokopovu totožnost následně potvrdilo české ministerstvo.

„Ministerstvo spravedlnosti ČR požádalo o vydání Jaromíra Prokopa americkou stranu již v první polovině března poté, co byl jeho pobyt potvrzen cestou policejní spolupráce na území USA. Na základě žádosti ministerstva spravedlnosti o vydání došlo následně k zadržení Jaromíra Prokopa na území USA,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Případ hledaného byl podle mluvčí v Česku již odložen, ačkoli se podařilo zjistit, že se ukrývá ve Spojených státech. Tamní policie byla prý několikrát velmi blízko jeho zadržení, pokaždé se mu však podařilo uniknout.

Podle zjištění policie se Prokop při zadržení prokázal jedním z řady falešných dokladů. Mluvčí uvedla, že hledaný v době svého pobytu ve Spojených státech takových padělků používal desítky.

„Bylo rovněž zjištěno, že se v USA dopouští další trestné činnosti, především padělání dokladů a majetkové trestné činnosti. Mimo jiné měl podvodným způsobem zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící v USA,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že hledaný se při pohybu na veřejnosti snažil maskovat, mobilní telefony používal vždy jen několik dnů, poté je zahazoval a pořizoval si nové.

Žádost o vydání posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti 

Obsah české žádosti o vydání aktuálně posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti. „Následně tuto žádost předloží k projednání příslušnému soudu v USA. Po jeho rozhodnutí, zda lze české žádosti vyhovět, bude věc předložena ke konečnému rozhodnutí o případném vydání do České republiky ministru zahraničních věcí USA,“ popsal postup Řepka. „Časový průběh celého řízení lze jen obtížně předvídat, ale určitě se bude jednat o několik měsíců,“ uvedl.

Dodal, že spolupráce s USA ohledně vydávání lidí k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu odnětí svobody má dlouhodobě velmi vysokou úroveň. „Věříme, že i tento případ bude možné efektivně a účelně s americkými partnery realizovat,“ uzavřel.

Největší případ organizovaného zločinu v dějinách české kriminalistiky

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Organizovaná skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, přičemž první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995.

Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých.

Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil z vězení v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.