Policie odkryla prodej drog přes „darknet“. Pachatelé je posílali do celého světa

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé „ve velkém rozsahu“ z území České republiky do celého světa. Používali při tom virtuální měny a šifrovanou komunikaci. Oznámil to ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Měsíčně podle něj rozeslali řádově kilogramy drog.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel. Hrozí jim trest vězení osm až 12 let. Policie nevyloučila zadržení a obvinění dalších lidí.

Při operaci Airbus skupina nakupovala drogy v zahraničí, zejména z území Belgie a Nizozemska, do Česka je pašovali prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Jejich část pak prodávali v České republice, ale nabízeli je i přes virtuální tržiště darknetu i do celého světa včetně Spojených států, Austrálie nebo Ruska. Využívali k tomu Českou poštu.

Dva pachatelé se podle policie soustředili primárně na nabídku a zprostředkování obchodů na darknetu a zbytek skupiny se věnoval samotné distribuci látek mezi koncové odběratele.

Organizátoři v případě Airbus vystupovali pod pseudonymem „czechairlines“ a drogy nabízeli od roku 2015. Postupně působili na šesti virtuálních tržištích umístěných na síti Tor. Při platbách využívali virtuální měny, především bitcoin. Při domovních prohlídkách policisté zajistili asi šest kilogramů omamných a psychotropních látek, především tablety extáze, látku MDMA, ketamin a kokain.

Ve druhém případě byl zadržen jeden pachatel české národnosti, který se také zabýval distribucí omamných a psychotropních látek prostřednictvím darknetu dlouhodobě. Nabízel hlavně extázi, kokain, amfetamin, MDMA nebo konopí. Vše byl podle policie schopen dodat ve velkém množství a kvalitě. Drogy posílal do Austrálie, USA, Evropské unie i Ruska. I on používal virtuální měny a šifrovanou komunikaci. Zadržený má za sebou drogovou trestní minulost.

Množství rozeslaných drog a vydělané peníze jsou podle Frydrycha nyní případem vyšetřování, proto nechtěl spekulovat o jejich množství. Měsíčně ale podle něj pachatelé poslali řádově kilogramy narkotik. Protože nelegální látky posílali v menším množství, týdně to znamenalo mnoho desítek zásilek.

Obchod s drogami na internetu roste

Policie podle Frydrycha zaznamenává nárůst obchodování s tradičními drogami v kyberprostoru. Zvyšuje to dostupnost drog i pro lidi, kteří nejsou součástí drogové komunity nebo nemají kontakty na dealery. Na internetu se podle něj obchoduje v malém množství i v řádu kilogramů. „S tímto způsobem obchodu také souvisí nárůst zásilkové přepravy drog,“ dodal. Malé zásilky označil za vysokoobrátkové zboží, kdy se v Evropě za 24 hodin tímto způsobem prodají drogy i v řádu milionů korun.

Ředitel České pošty Roman Knap upozornil, že firma ručí za přepravu zásilek, ne ale za obsah. „To neznamená, že jsme otevřený distribuční drogový kanál pro Českou republiku,“ podotkl. Zdůraznil, že ve spolupráci s policií a celníky existují postupy, jak může být zasílání drog poštou odhaleno. „Jedná se o krajně rizikovou činnost s příslušnou trestní sazbou a nikomu toto zneužívání služeb České pošty nedoporučuji,“ dodal.

Podle Frydrycha je nyní třeba nalézt způsob rychlé selekce zakázaného zboží v zásilkách. Řekl, že Národní protidrogová centrála společně s celní správou iniciovala mezinárodní projekt předložený Evropské komisi. Účelem je propojit v podobných případech odpovědné orgány v klíčových evropských zemích, aby jim umožnil lepší a rychlejší spolupráci.