Slovenští autodopravci blokují hranici u Břeclavi, Sudoměřic a Hodonína

Slovenští autodopravci opět blokují hraniční přechod mezi Českem a Slovenskem u Lanžhota na Břeclavsku. Hranice tam zůstala průjezdná pro osobní auta. Blokádu spustili ještě na dvou dalších přechodech Jihomoravského kraje. Dopravci protestují kromě jiného za výraznější snížení silniční daně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Blokáda začala v neděli večer a podle oznámení autodopravců má trvat do odvolání. Oproti očekávání spustili autodopravci blokádu také v Sudoměřicích a u Hodonína. V blokádě u Starého Hrozenkova jim zabránili slovenští policisté s odůvodněním, že blokádu ohlásili pozdě.

„Doporučujeme nevyjíždět a vyčkat, jak se situace vyvine. Naši dopravní policisté budou usměrňovat provoz tak, aby zůstal zachován průjezd pro osobní auta,“ uvedla policie před blokádou na Twitteru.

Nespokojení slovenští autodopravci podobně protestovali už v pátek. Částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu Brodské–Břeclav. Později protesty rozšířili také na hraniční přechody Makov–Bumbálka na severu země a Drietoma – Starý Hrozenkov na západě Slovenska.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70 450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.