Evropská komise odblokovala peníze ze sporného programu, oznámil Havlíček

Evropská komise odblokovala pro Česko osmnáct miliard korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Během sněmovních interpelací o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Platby komisaři pozastavili loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. 

Karel Havlíček
Zdroj: ČTK Autor: Milan Krumphanzl

„Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes (ve čtvrtek) odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch osmnáct miliard korun,“ uvedl Havlíček na sněmovním plénu. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. „O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou.“

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Komise za hlavní problém programu podle Deníku N považovala to, jakým způsobem jej české úřady kontrolují. Tedy zda o dotace skutečně žádají malé a střední podniky a nikoli firmy, které se za malé jenom vydávají. V letech 2015 až 2017 prý byly přijímány žádosti malých a středních podniků pouze na základě čestných prohlášení. 

Chybovost přes šest procent

Celková chybovost za účetní období od července 2016 do června 2017 byla u dotčeného programu podle ministerstva financí 6,58 procenta a dílčí chybovost za klasické projekty až 14,43 procenta. Za období mezi červencem 2017 až červnem 2018 dosáhla celkově 7,8 procenta. Za hranici je přitom považována pětiprocentní chybovost.

Do roku 2020 může Česko z programu vyčerpat až 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard korun). Od začátku programovacího období do letošního léta poslalo Havlíčkovo ministerstvo podle mluvčí Štěpánky Filipové firmám přes 23 miliard Kč, z nichž většina nebyla proplacena.

Z programu čerpají peníze i firmy z holdingu Agrofert, který do předloňského února vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO) a kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Podle první předběžné auditorské zprávy EK, která se tím zabývala, premiér ve střetu zájmů je.

Vedle interpelací se sněmovna zabývala i výročními zprávami o činnosti a hospodaření České televize; v dolní komoře jich leží šest za roky 2016, 2018 a 2019. Pokud by poslanci některou z nich dvakrát po sobě neschválili, otevírá se cesta k odvolání televizního dozorčího orgánu – Rady ČT. K hlasování o zprávách se ale nakonec přes několikahodinovou debatu nedostali.