Nečekat na volání a přijet. Hasiči vytváří databázi ohrožených pacientů, kteří by mohli potřebovat evakuace

Pacienti odkázaní na přístroje, neslyšící nebo ti, kteří se špatně pohybují, se mohou hlásit do nového registru hasičů. Vznikl ve spolupráci s nemocnicemi a jako první ho plní pacienti z Karlovarského kraje. Seznam pomůže hasičům hlavně při živelních katastrofách: upozorní je na pacienty, o nichž jinak většinou neví, a přijedou jim na pomoc.

Video Události
video

Události: Hasiči vytváří databázi ohrožených pacientů, kteří by mohli potřebovat evakuace

Spouštěčem pro vznik registru pacientů byl orkán Herwart, který v říjnu 2017 zpřetrhal dráty elektrického vedení. Desetitisíce lidí zůstaly bez proudu, mezi nimi byli i pacienti na přístrojích. „V tu chvíli jsme zjistili, že nevíme, kolik takových osob je,“ přiznal mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal.

Aby se k lidem na přístrojích pomoc dostala, mohou se zařadit do databáze hasičů. „Tu uvidíme při výpadcích elektřiny. Nebudeme čekat, až nás zavolají, pojedeme tam,“ vysvětluje Kasal.

Zatím tuto možnost mají lidé v Karlovarském kraji. „Při každém propouštění nového pacienta mu tuto možnost nabízíme,“ potvrdila specialistka na domácí plicní ventilaci Kamila Zikmundová. Právě pro pacienty s plicním ventilátorem by v případě živelní katastrofy měli hasiči přijet.

Evakuace dívky s plicní ventilací
Zdroj: ČT24

Karlovarští hasiči teď chtějí inspirovat své kolegy a nemocnice, aby registr spustili i jinde. Chystají třeba ukázku cvičné evakuace, při níž se hasiči naučí manipulovat s pacientem nebo zasahovat ve vyšších patrech budov. S lidmi na přístrojích se totiž hasiči setkávají při zásahu minimálně. Zásah by ale měl být rychlý, jako když hasiči při povodních ze zatopených domů vyprošťují seniory nebo nevidomé.