ODS chce jednat o spolupráci s konzervativně liberálními stranami. Cílem je porážka ANO a reformy

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Hodlá sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci. 

Fiala to uvedl na dotaz agentury ČTK k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. Vstřícně se k projektu staví i TOP 09. 

Piráti k tomu uvedli, že nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran. Chtějí jít dále vlastní cestou. 

„Chci sestavit vítězný tým, abychom porazili Andreje Babiše (ANO) ve volbách do sněmovny 2021. Abychom mohli udělat nutné reformy: v boji s byrokracií, ve školství, v digitalizaci, v penzích, abychom snížili daně. Abychom konečně stavěli dálnice. Zkrátka: abychom překonali současnou bezobsažnou politiku, marketingové šílenství, vládní bezradnost a rozdávání a posunuli naši zemi mezi nejlepší na světě,“ napsal Fiala.

Varianty spolupráce jsou podle Fialy zatím otevřené. „Všechny formy spolupráce mají své klady i zápory,“ uvedl. „Budu jednat se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Budeme hledat, co nás spojuje, ne co nás rozděluje,“ dodal místopředseda sněmovny. Všichni by podle něj měli dát stranou osobní animozity.

Rakušan 26. června, kdy Poslanecká sněmovna hlasovala o vyslovení nedůvěry vládě, vyzval předsedy opozičních stran k vytvoření bloku. Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby. Podle předsedy STAN by mělo smysl, kdyby se spojily alespoň čtyři subjekty. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek tehdy poznamenal, že před minulými parlamentními volbami jeho strana vyzvala k podobnému kroku.

„Je jasné, že v příštích sněmovních volbách se bude rozhodovat mezi třemi hlavními politickými silami: hnutím ANO, ODS a Piráty. My jsme jasná programová alternativa k hnutí ANO, v parlamentních volbách chceme být politickou a mocenskou alternativou a skutečně věci měnit. Věřím, že díky širší platformě můžeme hnutí ANO výrazně přečíslit,“ doplnil Fiala.

Chceme jít svou cestou, vzkazují Piráti

Místopředseda Pirátů a šéf jejich poslanců Jakub Michálek uvedl, že Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. Chtějí jít nadále vlastní cestou.

Podle Michálka myšlenku takového bloku aktivně razí i premiér Andrej Babiš (ANO), protože mu politicky vyhovuje figurovat jako oběť všeobecného spiknutí. „K tomu, aby se Piráti účastnili velké koalice, není důvod především proto, že nadále chceme jít vlastní cestou. Ta je poctivá, stojí úsilí, hodně trpělivosti a práce, ale jak se ukazuje, funguje,“ uvedl Michálek.

Podle něj Piráti už loni v komunálních volbách na řadě míst kandidovali společně s dalšími uskupeními, zároveň se na některých jejich kandidátních listinách objevili členové jiných stran. „Určitá forma spolupráce tak již existuje. Zásadní věcí je pro nás bezúhonnost, kompetence a programový soulad,“ uvedl. 

Kooperaci s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ale pirátský místopředseda vylučuje. „Širokou předvolební spolupráci se subjekty, které mají opačné hodnoty než my, jako jsou ODS, TOP 09 a lidovci, což jsou konzervativní strany s rezervovaným přístupem k transparenci a zároveň také strany s některými podivnými osobnostmi, však mohu vyloučit. Vůbec o ní neuvažujeme,“ napsal.

STAN a TOP 09 to zkusí

„To, že začínáme jednat, ještě neznamená, že to bude mít nějaký pozitivní výsledek,“ uvedl pro ČT předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Dodal však, že už zahájení debaty svědčí o tom, že si řada sil na české politické scéně uvědomuje potřebu postavit se do bloku, který bude mít ve volbách reálnou šanci zvítězit. 

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila ukázaly jak komunální volby v Praze, tak evropské volby, že voliči ocení, pokud se demokratické strany dohodnou a společně kandidují. „Mají tak větší sílu a jsou schopny tak být alternativou vůči hnutí ANO,“ řekl pro ČT.