Do Británie kvůli brexitu jedině s pasem, radí ministerstvo zahraničí

Češi mířící do Velké Británie by si kvůli odchodu této ostrovní země z EU měli brát cestovní pas, občanský průkaz do budoucna stačit nebude. Upozornilo na to ministerstvo zahraničí na základě informací o postupu britské imigrační policie.

„Stále lze cestovat do Velké Británie s občanským průkazem, nicméně po posledních zkušenostech s imigrační policií na britských letištích velmi doporučuji, aby si už letos brali občané při cestách do Británie cestovní pas,“ uvedl náměstek konzulární sekce ministerstva zahraničí Martin Smolek.

Všechny ostatní doklady by podle něj měly zůstat zatím v platnosti nejdéle do konce října, což je zatím nejzazší datum brexitu. S občanským průkazem lze nyní vycestovat nejen do států EU, ale také do sedmi zemí východní Evropy.

Nový portál radí řidičům

Autoklub ČR v pondělí spustil společně s Platformou VIZE 0 portál s informacemi pro motoristy při cestách do zahraničí. Motoristé tak najdou obecné rady, jak připravit vozidlo před cestou či jak si počínat při cestě do zahraničí. Dále také informace o pravidlech a zásadách provozu v jednotlivých zemích.

Informace jsou na internetových stránkách autoklubu i platformy. Weby obsahují také odkazy na zprávy o aktuálních uzavírkách a omezeních v provozu, dále údaje o možných sankcích za porušení pravidel či odpovědi na časté otázky řidičů týkající se dálničních poplatků, emisních zón nebo přepravy zvířat ve vozidle. Do budoucna by měly přibýt například informace o umístění nabíječek pro elektromobily.

Součástí portálů jsou přehledy cen paliva v unijních státech, které budou průběžně aktualizovány. Podle údajů z poloviny května je nejlevnější benzin v Rumunsku, kde litr Naturalu 95 vyjde na 1,16 eura (cca 29,9 koruny). Následovaly Bulharsko, Litva a Polsko. Nejvyšší ceny byly v Nizozemsku, kde litr stál 1,85 eura (cca 47,8 koruny). Česko s průměrnou cenou kolem 33 korun patřilo ke státům s nižší cenou.

Podle Romana Budského z Platformy VIZE 0, která se snaží sdružovat subjekty zabývající se bezpečností provozu, se řidiči před cestou do zahraničí budou moci seznámit se specifiky provozu jednotlivých zemí. Upozornil například na tresty za detektory radaru, za které hrozí pokuta až 1500 eur (38 700 korun) nebo vyměřování bezpečné vzdálenosti v Německu, jejíž hodnota by měla být aspoň polovinou aktuální rychlosti vozidla – tedy při rychlosti 100 km za hodinu je bezpečná vzdálenost 50 metrů.

Stránky zatím obsahují informace o státech Evropské unie, zejména pak o tradičních dovolenkových destinacích. Podle Libora Budiny z Autoklubu ČR budou postupně rozšiřovány o údaje z míst, kam Češi jezdí na zimní dovolenou, a také z exotických destinací ve světě.

Dočasné konzulární úřady

Turistům nabízí pomoc i ministerstvo zahraničí, tradičně pro letní sezonu zavedlo konzulární jednatelství ve Splitu (od 15. června do 15. září), Burgasu (od 21. června do 7. září) a také v Rijece a v Barceloně. Od 19. března funguje generální konzulát v anglickém Manchesteru, od 27. března v Miláně.

Martin Smolek upozornil také na rozšiřování sítě honorárních konzulátů, jichž je nyní 217. Letos bylo otevřeno devět nových – v USA, Francii, Kolumbii, Hondurasu, Trinidadu, Indii a Myanmaru. Připravují se honorární konzuláty na Filipínách, v Japonsku a v Kanadě.

V Chorvatsku (Šibenik, Omiš, Vodice) a v Bulharsku (Primorsko a Nesebar) budou fungovat společné policejní hlídky místních a českých policistů. Smyslem je posílit pocit bezpečí českých občanů během jejich zahraniční dovolené. Loni například v Primorsku čeští policisté asistovali v 19 případech okradení, v 86 případech pomáhali s tlumočením.