Církev netvoří nenažraní preláti, vzkázal Duka komunistům a zkritizoval zdanění náhrad

Novela komunistických poslanců na zdanění peněžité náhrady vyplácené v rámci restitucí, kterou ve středu schválila sněmovna, podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky narušuje ústavnost a právní jistotu v Česku. Zdanění náhrad patřilo k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Opozice i komunisté očekávají, že spor o zdanění skončí u Ústavního soudu.

Kardinál Dominik Duka
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Duka připomněl oběti komunistického režimu i to, jaký obraz o církvi se snaží budovat dnešní KSČM. „Církev netvoří nenažraní preláti, ale jsou to občané této země, kteří v době nacismu i komunismu pracovali, snášeli perzekuci, které jste připravili o jejich domovy, o jejich statky, o jejich majetek,“ uvedl český primas v textu, jímž oslovuje iniciátory novely.

Návrh byl podle něj předložen bez jakékoliv dokumentace. Odvolává se na parlamentní komisi, která potvrdila nepřemrštěnost cen, s nimiž se při tvorbě zákona o majetkovém vyrovnání pracovalo.

„Církvím byl majetek konfiskován vaší stranou po nástupu vaší vlády a zůstává pravdou, že jste nás, zmíněné subjekty, s bičem v ruce finančně udržovali v živoření,“ napsal kardinál. Stát si podle něj po roce 1989 ponechal 160 miliard korun jako výsledek hospodaření na původně církevních majetcích.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl přijat po dvacetiletých snahách v roce 2012. Počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nemohou vydat, mají církve během třiceti let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady se vyplácejí od roku 2013. Zákon ale také znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Církve souhlasily s tím, že v rámci vyrovnání se nebude vydávat majetek obcí a právnických osob, vzdaly se náhrady za znehodnocení a náhrady za mrtvý a živý inventář, uvedl Duka.

Církve bývají kritizovány za to, že se soudí i o některý majetek, který patří obcím či krajům. V takových případech jde zejména o určovací žaloby, neboť ani ostatní zainteresované subjekty si nejsou vlastnictvím jisté. Duka nyní uvedl, že žaloby na určení majitele představují nepatrný zlomek restitučních kauz. „Mnohé vznikly z důvodu, kdy vydávání majetku bylo politickými nástroji znemožňováno proti platnosti zmíněného zákona,“ napsal.

Zeman: Peníze ze zdanění by mohly jít do oprav památek

Ke sněmovnímu posunu v otázce církevních restitucí se vyjádřil i prezident Miloš Zeman. V pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že peníze ze zdanění restitucí by mohly být použity na financování oprav kulturních památek; údajně se to chystá navrhnout ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Ministr Staněk se s prezidentem sešel ve středu na Pražském hradě. Během této schůzky podle Zemana Staněk řekl, že navrhne, aby výnos ze zdanění restitucí byl použit na příslušný rekonstrukční fond. „Já si myslím, že to je velmi hezký návrh. Kdyby to spolkl státní rozpočet a tam se to rozplynulo, tak to nemá ten účel, který by to mělo mít, a to právě oprava kulturních památek,“ řekl prezident.