ÚS: Automechanik, který bez řidičáku popojížděl auty po parkovišti servisu, byl ve vězení bezdůvodně

Ústavní soud zrušil rozsudek nad automechanikem, který si odpykal osm měsíců vězení za porušení zákazu řízení. V uzavřeném areálu autoservisu totiž při opravách přemisťoval auta na vzdálenost deseti až patnácti metrů. Podle ústavních soudců v tom nelze spatřovat trestný čin.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Kvůli vyšetřování podezření z trestné činnosti sledovali policisté autoservis kamerami. Zjistili při tom, že automechanik, který nesměl řídit, opakovaně usedal za volant. Popojížděl ale pouze po parkovišti.

Obvodní soud pro Prahu 5 v tom spatřoval porušení zákazu řízení, a tedy trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle ústavních soudců ale justice dostatečně nepřihlédla ke specifickým okolnostem. Vše se odehrávalo na pozemku označeném zákazem vjezdu mimo dopravní obsluhy a mechanik auta přemisťoval výhradně kvůli jejich opravě.

ÚS: Automechanik nemusí mít řidičské oprávnění

„Lze tak uzavřít, že stěžovatel nepoužíval předmětná vozidla pro potřebu sebe nebo někoho jiného někam přemístit, ale pouze vykonával činnost automechanika, kterou jako takovou zakázanou neměl,“ citoval nález soudce zpravodaj Ludvík David. Připomněl, že k řemeslné živnosti spočívající v opravách silničních vozidel mechanik ani nepotřeboval řidičské oprávnění.

Video David: Došlo k porušení práva na spravedlivý proces
video

David: Došlo k porušení práva na spravedlivý proces

Automechanik si trest ve věznici v Rapoticích už odpykal. „Obžalobu by měl znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 5. Bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem vysloveným v dnešním nálezu,“ řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. V případě, že ho soud obžaloby zbaví, může automechanik po státu požadovat odškodnění.

 

Nález Ústavního soudu 287.03 KB