Taxikáři neuberou. Na pátek svolávají protest proti memorandu vlády a Uberu

Sdružení českých taxikářů svolalo na páteční ráno k obchodnímu centru do Čestlic u Prahy protest proti memorandu, které v pondělí podepsali zástupci vlády s firmou Uber. Taxikářům se nelíbí, že řidiči Uberu budou moci jezdit bez taxametrů. Sdružení už v minulosti organizovalo v Praze protesty proti alternativním přepravcům. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) protest nechápe.

Video Zprávy ve 12
video

Sdružení taxikářů chystá další protest u Prahy

Firma Uber se v memorandu zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí zatím schází. Řidiči Uberu také budou muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Firma rovněž slíbila, že bude státu poskytovat data o jízdách řidičů kvůli výběru daní a že zajistí zavedení elektronické evidence tržeb.

„Myslel jsem si, že nám taxikáři chtěli poděkovat. Nerozumím tomu protestu. Od roku 2014 tady Uber podniká, nikdo to nikdy neřešil. Já jsem to uchopil a dotáhli jsme to do stadia toho memoranda,“ uvedl Babiš. Podle něj vláda po letech donutila Uber k tomu, aby memorandum podepsal.

„Taxikáři říkají, že Uber nemá taxametr, ale proč ho nemá? Protože když si ho objednáte, tak víte dopředu, jakou přesnou sumu zaplatíte. Proto nemá taxametr, má to logiku. My jsme se s Uberem domluvili, že musí mít živnosťák, vykazovat tržby, platit daně a jeho řidiči musejí mít tu zkoušku. Proto nechápu, proč taxikáři protestují,“ dodal Babiš. Podle něj nebylo jednoduché memorandum vyjednat.

Pořád málo, stěžují si taxikáři

Podle Sdružení českých taxikářů ale Uber stále nebude podléhat tak přísným podmínkám jako běžní taxikáři. Sdružení označilo memorandum za paskvil likvidující v Česku taxislužbu s taxametrem. „Memorandum považujeme za pokus vlády vytvořit z části taxislužby jakéhosi kočkopsa, který se vymkne kontrole, zatímco ta zbylá bude přísně regulovaná a kontrolovaná,“ uvedlo sdružení.

Podle majitele firmy AAA radiotaxi Jiřího Kvasničky vláda podepsáním memoranda přiznala, že ví o tom, že v Česku podniká firma v rozporu s platnými zákony. „Budeme o tom informovat státního zástupce,“ dodal Kvasnička.

K účasti na pátečním vyjádření nesouhlasu s memorandem vyzvalo sdružení taxikáře i dispečinky. Dvouhodinovou akci v Čestlicích, které jsou v sousedství Průhonic, kde bydlí premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sdružení plánuje od 05:00.

Tradiční taxislužby v uplynulých měsících uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovaly dopravu. Kritizovaly fakt, že řidiči alternativních služeb jezdí bez licence a taxametrů. Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Memorandum mezi vládou a Uberem mělo být původně podepsáno do konce března, podpis byl odložen kvůli jednání o konkrétních bodech.