Projekt proti šikaně na školách se rychle rozběhl. Nenechal být tisícovku případů

Jeden rok rovná se více než tisíc odhalených případů šikany. Taková je bilance studentského projektu Nenech to být, který byl spuštěn právě před dvanácti měsíci. Zapojily se stovky škol, učitelé i studenti. 

Video Události
video

Události: Projekt proti šikaně na školách

Například na základní škole v Praze Zdicích řešili v minulosti šikanu několikrát. Schránka důvěry ale nefungovala. Po spuštění webu přišlo ve Zdicích hned osm upozornění. A dětem to v těchto případech pomohlo, uvedl metodik prevence školy Radek Hampl. 

Kristýna Matějíčková se věnuje prevenci na pražské základní škole Botičská. Školu do studentského projektu přihlásila, protože chtěla žákům ukázat, že internet může pomoci. Stačí jen vyplnit, kde a komu je ubližováno. 

„Přišli jsme na skutečnost, že žačka jedné třídy publikuje na sociálních sítích ne úplně vhodné fotografie, které starší žáci rozposílají mezi sebou. Stala se terčem posměchu,“ řekla Matějíčková. Projekt žačce pomohl. 

Uplynulý rok nabízí i čas pro zhodnocení projektu ze strany jeho spoluautorů. Pavla Ihma osobně překvapilo, že více než 70 procent jsou pravá nahlášení. Tedy, že se systém nezneužívá. Je to i proto, že školáci měli dříve strach z prozrazení a nevěděli, jak se svěřit. Anonymní službu proto oceňují.

„Děcka nám často píšou na Facebook, protože nás vnímají jako odborníky na šikanu a chtějí poradit. V takový moment je přesměřováváme na Linku bezpečí,“ řekl další ze spoluautorů Jan Sláma. 

Další spoluautor David Špunar zatím již uvažuje o vylepšení různých technologických věcí, například administraci pro školy. Autoři navíc nyní pracují na verzi pro Slovensko a USA.