Klienti mají tři dny na změnu pojišťovny. Ty je lákají na bonusové programy

Ve čtvrtek končí jarní termín pro změnu zdravotní pojišťovny. Kvůli pátečnímu svátku je lhůta o den kratší. Klientem nové pojišťovny se pak člověk stane k 1. červenci. Důvodů přeregistrace může být víc. Nejdůležitější je dostupnost zdravotní péče – tedy počet nasmlouvaných doktorů. A také nabídka bonusových programů; tu ČT porovnala u tří největších pojišťoven.

Video Události ČT: Klienti mají už jen tři dny na změnu pojišťovny
video

Události ČT: Klienti mají už jen tři dny na změnu pojišťovny

Zdroj: ČT24

Po celý život je možné zdravotní pojišťovnu měnit maximálně jednou ročně. Jsou na to ale dva termíny. Ten, kdo by aktuální termín už nestihl, bude mít druhou možnost od začátku července do konce září.

Novorozenci automaticky „dědí“ pojišťovnu matky. Pokud je to zrovna pojišťovna u ministerstva vnitra, dohromady mohou oba prakticky ihned získat tisícovku. „Maminka může čerpat pětistovku na sportování, může si koupit polohovací polštář, dítěti může koupit například váhu nebo monitor dechu,“ uvedla mluvčí ZPMV Hana Kadečková.

Ostatní pojišťovny se víc než na novorozence zaměřují na starší děti – tak, aby podporovaly jejich zdravý životní styl. „Děti mohou čerpat dokonce dvakrát do roka příspěvek pět set korun na pohybové aktivity, pět set korun ve škole a stejnou částku mimo školu,“ řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

„Zajímavým produktem jsou bezesporu vitamíny pro děti ve věku tři až patnáct let, které poskytujeme klientům přímo na pobočkách,“ doplnil vedoucí oddělení programů České průmyslové zdravotní pojišťovny Radim Krčmář.

Nejširší výběr výhod mají dospělí

Zdaleka největší výběr výhod mají u všech pojišťoven dospělí. Z nabídky přesto dlouhodobě vedou dva příspěvky, a to na pohyb a očkování proti klíšťové encefalitidě.

Z ceny sportovní permanentky – například do posilovny nebo na plavání – pojišťovny proplatí pět set až sedm set korun. A podobné je to i u očkování. Na něj trojice největších pojišťoven každému přispěje od pětistovky po tisícovku.

Stejná nabídka jako pro aktivní dospělé platí i pro seniory. Ti už ale vybírají spíš ten program, který jim pomůže s konkrétním zdravotním problémem. „Speciálně pro seniory máme například nabídku příspěvku na pomůcky pro trénink paměti,“ dodal mluvčí VZP Tichý.

„Chronicky nemocným klientům příspíváme na nákup zdravotnických prostředků, které užijí a které si jinak musí sami hradit,“ řekla mluvčí ZPMV.

V České průmyslové zdravotní pojišťovně mají klienti nárok na příspěvek na doplňky stravy nebo vitamíny v hodnotě dvou set korun.

Stejně jako výhody jsou napříč pojišťovnami různá také pravidla pro jejich čerpání. Každý pojištěnec by proto dopředu měl vědět, jestli mu jeho pojišťovna dává nějaký limit.