Pelikán chce střídat státní zástupce. Může jít o tah proti nepohodlným, tvrdí Pospíšil

Žalobci by pro své funkce měli mít nově pevně dané funkční období. S takovou změnou počítá návrh zákona, který chce předložit ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Došlo by tak k přesoutěžení všech vedoucích pozic státních zástupců, včetně nejvyššího státního zástupce a vrchních státních zástupců. Unie státních zástupců by chystanou změnu uvítala. Návrh však kritizuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, podle něhož by to mohlo znamenat i tah vůči lidem v justici nepohodlným Andreji Babišovi. 

Video Studio ČT24: Ministr Pelikán chce předložit návrh o nejvyšším státním zastupitelství
video

Ministr Pelikán chce předložit návrh nového zákona o státním zastupitelství

Zdroj: ČT24

O záměru mluvil ministr Pelikán v pondělním pořadu Devadesátka ČT24. „Nezávislost bude zajištěna něčím jiným. A to je jasné funkční období, praktická neodvolatelnost v průběhu funkčního období a zároveň neopakovatelnost funkce,“ uvedl Pelikán.

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil

předseda TOP 09

„Může to být elegantně skrytý záměr Andreje Babiše a Roberta Pelikána, jak se zbavit nepohodlných státních zástupců, včetně Pavla Zemana a Lenky Bradáčové.“

Jiří Pospíšil

předseda TOP 09

„Pokud zákon bude schválen, bude to znamenat postupné přesoutěžení všech pozic vedoucích státních zástupců od toho nejvyššího až po ty okresní,“ dodal Pelikán s tím, že se budou moci do výběrového řízení znovu přihlásit.

„To může být elegantně skrytý záměr Andreje Babiše a Roberta Pelikána, jak se zbavit nepohodlných státních zástupců, včetně Pavla Zemana a Lenky Bradáčové. Takový návrh zákona považuji za nepřijatelný a je třeba jej důrazně odmítnout. Pevně věřím, že by v parlamentu podporu nezískal,“ kritizuje návrh předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj nápadně připomíná polský návrh zákona na výměnu všech soudců tamního nejvyššího soudu.

Podle mluvčího Unie státních zástupců Ondřeje Šťastného je zavedení funkčního období žádoucí. „Žádná vedoucí funkce nemá být navždy, ale jak to bývá u podobných úprav, ďábel ale bývá skrytý v detailu,“ uvedl Šťastný.

„Je třeba trvat na tom, že pokud by se zaváděla výběrová řízení na přeobsazování míst státních zástupců, aby to nedělala tato vláda, ale až skončí stanovené funkční období,“ dodal Šťastný. Unie státních zástupců navrhuje, aby zástupci od nabytí účinnosti zákona byli ve funkci dané období a až po jeho skončení by se o obsazení postu soutěžilo.

Dřívější, už neaktuální návrh rušil obě vrchní státní zastupitelství a zaváděl takzvaný protikorupční speciál pro boj s nejzávažnější hospodářskou kriminalitou. Také měl posílit postavení i odpovědnost státních zástupců. Proti jeho znění se ale postavili krajští státní zástupci, narazil také u politiků.