Rath dosáhl svého: soud kvůli námitkám na podjatost odročil korupční kauzu na neurčito

Případ Davida Ratha, který čelí u soudu obžalobě kvůli korupci, se zřejmě opět o několik měsíců protáhne. Krajský soud v Praze totiž ve čtvrtek přerušil jednání na neurčito, nejprve chce vyřešit námitky proti podjatosti soudce Roberta Pacovského i celého trestního senátu. Námitky podal Rath a téměř všichni advokáti dalších obžalovaných. Vleklá kauza se táhne už několik let, odstartoval ji policejní zásah, při kterém byl Rath přistižen se sedmi miliony korun v krabici od vína.

David Rath
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Soudce Pacovský po zhruba hodinové poradě uvedl, že senát nejprve rozhodne o námitkách. Předpokládá, že pak proti rozhodnutí budou podány stížnosti, kterými se bude zabývat pražský vrchní soud. V řešení kauzy chce pokračovat, až toto kolečko skončí a sporná otázka bude vyřešena.

Rath tvrdí, že Pacovský o jeho kauze nemůže rozhodovat nestranně, a chce dosáhnout výměny soudce. Podle něj čelí soudce politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Dalšími důvody, proč by senát neměl případ řešit, pak soud zahrnula většina advokátů, kteří se kauzou zabývají.

Jako první podal námitku na podjatost předsedy trestního senátu Rath, který ji pak zhruba 12 hodin zdůvodňoval. „Neřekl bych, že jsem spokojený, ale musím vyjádřit alespoň respekt k tomu, že soud uznal, že námitky jsou tak vážné a tak zásadní, že už je neudržitelné vůči spravedlnosti procesu, vůči veřejnosti a vůči nadřízeným soudům, aby tento senát učinil jakékoliv rozhodnutí do doby, než bude jisté, jestli naplnil podmínky podjatosti, nebo nenaplnil,“ řekl novinářům Rath. 

K námitkám se nepřidal pouze advokát podnikatelky Ivany Salačové, která v kauze vystupuje jako spolupracující obviněná. V původním procesu dostala podmínku. „Není v jejím zájmu, abych se k těm námitkám připojoval,“ dodal Vojtěch Veverka. Salačová podle něj nemůže dostat horší trest a v jeho zájmu je, aby proces skončil co nejdříve. S postupem soudu ale souhlasí. „Jinak by se mohlo stát, že bychom tady seděli hodiny a hodiny zbytečně, pokud by soud rozhodl o tom vyloučení,“ dodal.

Původně uložil soud Rathovi za korupci 8,5 roku vězení 

Senát soudce Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Verdikt ovšem loni zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Další zvrat ale přišel letos, když Nejvyšší soud naopak rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Soudce Robert Pacovský čte rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

V korupční kauze je celkem 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Rath ovšem figuruje i v dalších soudních případech: