Medaili Senátu dostalo 16 osobností. Historik Čornej, lékař Arenberger i vynálezce Procházka

Dvě ženy a čtrnáct mužů, kteří vynikli ve svém oboru a přispěli k dobré pověsti České republiky, obdrželi stříbrné pamětní medaile Senátu. V předvečer Dne české státnosti horní komora ocenila mimořádné osobnosti již pošesté. Letos byl vyznamenán například římskokatolický kněz Jan Rybář či válečný hrdina Josef Švarc, který se zúčastnil závěrečných bojů u Dunkerque. Oba byli pronásledováni komunistickým režimem.

Milan Štěch předává medaili Jitce Abrahámové
Zdroj: ČT24

Medaili Senátu z rukou jeho předsedy Milana Štěcha (ČSSD) letos obdržela onkoložka Jitka Abrahámová, která vede společné centrum Fakultní nemocnice Na Bulovce, Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní Thomayerova nemocnice. Založila také Nadační fond onkologie pro 21. století a je autorkou a spoluautorkou mnoha monografií a článků

Mezi oceněnými jsou také dermatovenerolog Petr Arenberger, který stojí za preventivní akcí Den proti melanomu, či chirurg Josef Dvořák, který v několika českých nemocnicích zaváděl operování štítné žlázy. Stříbrnou medaili dostal také Vladislav Třeška, který je specialistou v oboru transplantologie a cévní a jaterní chirurgie.

Oceněn byl rovněž historik pozdního středoevropského středověku Petr Čornej či amerikanista Josef Jařab, který je odborníkem na afroamerické písemnictví a jeho místo v severoamerickém kulturním kontextu. Medaili obdržela také československá reprezentantka v běhu na lyžích Květoslava Jeriová-Pecková.

Petr Čornej

Petr Čornej

historik

„Medaili chápeme jako ocenění naší celoživotní práce a veřejných postojů.“

Petr Čornej

historik

Mezi vyznamenanými je dále český genetik Jiří Forejt, který objevil a popsal první gen hybridní sterility u savců. Jan Procházka si poctu zasloužil vývojem lithiové baterie, Jan Havelka svou činností v Klubu českých turistů, Vlastimil Dvořák řadou patentů, které posunuly české sklářství na světovou úroveň. Sochař a medailér Zdeněk Kolářský vytvořil symboly významných institucí.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Stříbrné medaile Senátu PČR
video

Slavnostní předávání stříbrných pamětních medailí Senátu PČR

Pomoc handicapovaným

Český podnikatel Antonín Machala je zakladatelem firmy ALTECH, která pomáhá lidem s omezenou hybností ke kvalitnějšímu životu. Patři mezi přední evropské výrobce schodolezů, schodišťových plošin, stropních zvedacích systémů a dalších zařízení, která pomáhají svým uživatelům překonávat jejich handicap. I on byl oceněn.

Vyznamenán byl také partyzán František Synek, který za druhé světové války bojoval v brigádě Táborité. Po válce se zaměřil na logopedii a speciální pedagogiku. V roce 1969 spoluzaložil Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, jehož byl dlouhá léta předsedou. Až do svých 95 let učil zdarma děti v mateřských školách správné výslovnosti. Letos oslavil 101. narozeniny

Ocenění se při příležitosti svatováclavského svátku předávalo poprvé v roce 2012. Podle Štěcha je udělováno osobnostem, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí. Smyslem ceremoniálu není konkurovat státním vyznamenáním, které koncem října uděluje nebo propůjčuje prezident republiky, byť někteří z kandidátů v minulosti patřili mezi senátní adepty na nejvyšší státní ocenění.