Vojenská policie pošle specialisty do Iráku, budou učit odstřelovače i pyrotechniky

Vojenská policie od září pošle do Iráku čtyři specialisty, kteří budou cvičit irácké kolegy. Připojí se do mise, ve které již působí několik příslušníků Policie ČR. Příští rok se vojenští policisté zúčastní také mise v Litvě, kam armáda vyšle jednotku v rámci záměru NATO na posílení východního křídla Aliance.

Z prezentace Vojenské policie loni v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Vondrouš Roman

Vojenská policie působí v Iráku od loňského roku v rámci leteckého poradního týmu, který pomáhá irácké armádě zvládnout pilotování a péči o bitevníky L-159. Úkolem vojenských policistů je doprovázet a chránit letecké instruktory během výcviku i při cestách mimo základnu. Zabezpečují také místo, kde jsou vojáci na irácké základně Balad ubytováni.

V současné době jich je v jednotce šest, jejich počet se sníží na tři. Naopak se posílí výcviková mise v Iráku, kde nyní působí několik příslušníků české policie. Právě tam zamíří od září čtyři vojenští specialisté. 

„Samozřejmě je to založeno na základní vojenské činnosti v oblasti střelecké, balistické, zdravotnické,“ podotkl náčelník Vojenské policie Pavel Kříž. Předpokládá, že později budou chtít Iráčané vycvičit ve speciálních činnostech, tedy třeba jako odstřelovači, pyrotechnici nebo kriminalističtí technici.

„Vojenská policie se na zahraničních misích české armády úspěšně podílí už řadu let. Již v minulosti její instruktoři vycvičili tisíce iráckých a afghánských příslušníků ozbrojených sil,“ sdělil k plánovanému zapojení ministr obrany Martin Stropnický (ANO).