Chovanec: Má-li prezident obavu ze zneužití policie, ať to řeší s BIS

Prezident Miloš Zeman se má obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Doporučil mu to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poté, co se Zeman nechal slyšet, že policejní žádost o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v něm vzbuzuje podezření o zneužití policie pro politické účely. Pokud ale Zeman zpochybňuje trestní řízení bezdůvodně, narušuje důvěru občanů ve stát i politiku, soudí Chovanec.

Milan Chovanec
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Zeman žádost označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle Zemana podezření vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi. V TV Barrandov ve čtvrtek také uvedl, že věcně nic proti vyšetřování Babiše a Faltýnka nemá. Vadí mu ale načasování žádosti dva měsíce před sněmovními volbami. Do voleb podle něj policie kauzu nestihne vyšetřit.

„Byl-li to bonmot, tak se moc nepovedl,“ komentoval Zemanova slova Chovanec. Pokud má prezident pochybnosti a důkazy o tom, že se někdo snaží zmařit volby, tak by měl využít svoje zákonné oprávnění a obrátit se na kontrarozvědku, aby podezření prověřila a učinila jasné závěry, uvedl ministr.

Dodal, že Zeman také může požádat o svolání Bezpečnostní rady státu, kterou může seznámit s důkazy a uložit členům jejich prověření. 

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka „nemá valného smyslu“ na vyjádření Milana Chovance reagovat. „Pan prezident se vyjádřil naprosto jasně a také uvedl jednoznačné argumenty,“ prohlásil mluvčí.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.