Kyrgyzský prezident hájí český Liglass: Do měsíce vyplatí Rusy a štěkání skončí

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se postavil za české investory ze společnosti Liglass Trading, která chce v zemi za ruskou společnost RusGidro dostavět kaskádu vodních elektráren. Atambajev na pondělní tiskové konferenci řekl, že firma po definitivním schválení příslušné dohody vyplatí ruskou společnost během třiceti dnů, čímž by měla skončit i kritika českého vstupu do kyrgyzské energetiky. Firmu Liglass Trading svému kyrgyzskému protějšku Almazbeku Atambajevovi při společné schůzce doporučoval prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to z vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Zeman uvedl, že firmu při setkání s kyrgyzským prezidentem zmínil na základě údajů ministerstva průmyslu a obchodu.

Almazbek Atambajev
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Alexej Nikolskij

Tuzemská společnost Liglass Trading má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu dvou velkých a desítky malých vodních elektráren na řece Naryn. V projektu mají nahradit Rusy, kteří smlouvu o vybudování energetické kaskády uzavřeli v roce 2012. Před půldruhým rokem ale Kyrgyzstán smlouvu vypověděl s tím, že ruští partneři nemají dost prostředků na realizaci stavby. Podle některých ruských médií finanční tíseň společnosti RusGidro vyvolaly mimo jiné protiruské sankce Západu.

Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč). Dohodu o stavbě a provozu dvou hydroelektráren podepsala v Biškeku v polovině června, doporučení Liglassu pro jeho plány ve střední Asii dal kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář.

O Liglassu a jeho schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se ovšem v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů, více než milion dolarů musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku.

Atambajev: Češi do měsíce zaplatí 37 milionů dolarů

Elektrárna je přitom pro prezidenta Atambajeva významný projekt; zavázal se, že investora pro dostavbu najde do konce svého mandátu letos v říjnu a podle serveru Knews vnímá celou záležitost jako otázku „osobní cti“.

Nyní hydroelektrárně věnoval i tiskovou konferenci, na které se postavil za českého investora a upozornil, že jakmile bude červencová dohoda 4. srpna schválena valnou hromadou akcionářů kyrgyzského Energoholdingu, Češi budou muset během měsíce zaplatit 37 milionů dolarů firmě RusGidro, čímž umlčí výhrady vůči této společnosti.

„Češi do měsíce zaplatí 37 milionů dolarů (téměř 827 milionů Kč) firmě RusGidro, aby umlčeli to ‚štěkání‘,“ prohlásil doslova. Pokud by k transakci nedošlo, hodlá Kyrgyzstán podle prezidenta hledat nového investora. Atambajev zároveň poznamenal, že si již zvykl, že jeho počínání napadá hned „celá smečka“ oponentů, podle kterých kontrakt s Ruskem a společností RusGidro neměl být vypovězen.

Podle prezidenta bylo správné vypovědět smlouvu s Ruskem

„Udělali jsme naprosto správně, že jsme smlouvu s Ruskem vypověděli. Přesvědčil jsem se o tom já sám i prezident Ruska, že ruské společnosti se nechystaly kaskádu stavět. Chovaly se v tom duchu, že ‚toto je naše, nesahejte nám na to‘,“ hájil se prezident. Zdůraznil, že je nutné nehledět na to, co říkají Spojené státy či Rusko, ale myslet výlučně na zájmy Kyrgyzstánu.

Pochybnosti ohledně české společnosti Liglass Trading vyvrátil podle hlavy státu šéf celé skupiny v interview rozhlasové stanice Azattyk: „Ptal se, ‚čeho se bojíte?‘. Řekl bych, že někteří soudruzi (…) se bojí toho, že se projekt uskuteční,“ poznamenal Atambajev. Kritika podle prezidenta plyne z obav, že se projekt uskuteční, tak jako v případě jiných projektů, které dokázal dotáhnout do konce. Je přesvědčen, že se tak stane i v tomto případě.