Úřady v Kyrgyzstánu prověřují údajnou nezpůsobilost české firmy Liglass Trading ke stavbě vodních elektráren. Objem zakázek by mohl přesáhnout 700 milionů dolarů, tedy zhruba 16 miliard korun. Firma však podle českého tisku není v oboru známá a nehlásí se k ní ani zástupci vlády. Jedno z médií, které v Česku tuto kauzu sleduje, je server Neovlivní.cz. Jeho šéfredaktorka Sabina Slonková byla hostem Studia ČT24.
Slonková: O firmě, kterou doporučil Kyrgyzstánu kancléř Mynář, nevíme skoro nic
Za kontrakt se dopisem přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že nynější vyšetřování je důsledkem kampaně. Je přesvědčen, že ji rozvířili konkurenti, kteří v zakázce neuspěli.
Sabina Slonková s tím nesouhlasí. „Když se politici nebo státní úřady ocitnou v úzkých, hájí se často argumentem, že je to kampaň. Tady to žádná kampaň není, záležitost má dvě roviny. Jedna z nich je fakt, že si kyrgyzská strana vybrala českou společnost Liglass Trading pro svoji zakázku – to je právo kyrgyzských úřadů. Druhá rovina je ta, že prezidentův kancléř odeslal dopis na hlavičkovém papíře, ve kterém se přimlouvá za konkrétní firmu. A to bychom měli řešit,“ upozornila novinářka.
Podle Slonkové je v pořádku, pokud prezidentská kancelář pomáhá obecně českým firmám a podporuje průmysl. „Ale kancléř Mynář výslovně píše, že by chtěl vyjádřit podporu spolupráci s Liglass Trading. Jinými slovy kyrgyzské straně doporučuje, aby s tou firmou spolupracovala. To už není obecná podpora.“
Slonková zdůrazňuje, že není jasné, zda má společnost dostatek peněz a zda dokáže několikamiliardovou zakázku dotáhnout do konce. Navíc se o firmě nedá říci, že je transparentní. „Za poslední dva roky nezveřejnila detaily o svém hospodaření, v předchozích letech byla ve ztrátě, je to dvousettisícové s. r. o. bez větších referencí. Tudíž se otevírají spekulace, kdo za touto firmou ve skutečnosti stojí. Jestli nehraje jen roli nastrčeného bílého koně.“
Zaráží ji postoj představitelů firmy, která usiluje o tak obří zakázku. „Její webové stránky jsou v rekonstrukci. Ve chvíli, kdy se objeví pochybnosti, bych předpokládala, že zástupci firmy vystoupí na veřejnosti a začnou vysvětlovat. Ale oni naopak odmítají komunikovat.“
Celý rozhovor na videu