Transparency International kritizuje důsledky zákona o hazardu: Přibylo automatů

Po půl roce platnosti nového zákona o hazardu paradoxně přibylo hracích automatů. Tvrdí to česká pobočka neziskové organizace Transparency International (TI) a sdružení Občané proti hazardu. Heren je podle nich méně, avšak strojů v nich více. Kritizují také pomalé rušení povolení k provozování automatů a chybějící registr hráčů, liknavou a nekvalitní práci ministerstva financí a vyzývají k odstranění nedostatků.

Herní automat
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

„V zákoně o hazardních hrách se proti původnímu návrhu neudržela hranice 15 až 30 automatů na hernu. Tím nastala situace, že v hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty. Ve městě, kde bylo v provozu třeba deset heren se 150 automaty, jsou nyní čtyři herny, ale je v nich 250 automatů,“ popsal situaci předseda Občanů proti hazardu Martin Svoboda.

Upozornil, že rušení povolení k provozování těchto přístrojů má trvat maximálně půl roku. Města a obce ale podle něj čekají na zrušení automatů, jejichž provoz je v kolizi s vyhláškou nebo zákonem, často rok nebo dva. „Dle našich zjištění je problém v liknavé a nekvalitní práci rozkladové komise ministerstva financí,“ podotkl Svoboda.

Registr bude mít zpoždění dva roky

Řada opatření nového zákona podle organizací ztrácí smysl, dokud neexistuje registr hráčů. „Bez registru problémových osob, které jsou např. na sociálních dávkách nebo v úpadku, lze však jen těžko adiktologické brzdy uplatňovat,“ stojí v tiskové zprávě.

Zatím nebyla vypsána ani soutěž na dodavatele registru. „Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let,“ uvedl ředitel české TI David Ondráčka. Pokud by registr nefungoval, byla by to podle něj výhra hazardní lobby.

Situaci na webu kazí Sazka 

Podle obou organizací došlo ke zlepšení situace alespoň v oblasti hazardu na internetu. Některé společnosti skončily, ostatní většinou dodržují nová pravidla. Výjimkou je například firma Sazka.

„Z našeho monitoringu vyplývá, že Sazka porušuje proces registrace nových hráčů. Tato společnost umožňuje novým klientům zjednodušenou registraci, kdy se totožnost ověřuje pouze na internetu. To vede k tomu, že si mohou hráči zakládat neomezené množství hráčských kont na smyšlené identity,“ poznamenal Svoboda.

„V důsledku neexistuje žádná kontrola, která by zabránila hrát lidem závislým nebo dokonce nezletilým. Dále jsme ověřili, že u Sazky lze dobíjet hráčské konto z platební karty, která nemá nic společného s majitelem herního účtu, a následně tyto peníze bez problému vybrat na pobočce,“ dodal předseda Občanů proti hazardu.

Ministerstvo financí na začátku června uvedlo, že kvůli porušování zákona o hazardu uložilo nejmenované zahraniční loterní firmě pokutu 40 milionů korun. Dohromady uložilo pět pokut za 155 milionů korun. Podle nového zákona o hazardu mohou na český trh vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Podle odhadu ministerstva ke konci loňského roku fungovalo 55 loterních firem, 20 z nich ukončilo činnost ještě před začátkem roku. U dalších 30 společností ministerstvo předalo podklady pro doměření daně.